Bordi i Facebook merr vendimin kundër Donald Trump

17:44 05/05/2021

Donald Trump ka marrë një lajm të keq nga Facebook.Në një mbledhje që ka zhvilluar sot bordi i këtij rrjeti social ka vendosur që të ndalojë ish-presidentin e SHBA që të ketë akses në këtë platformë oneline.

Bordi votoi sot për vazhdimin e ndalimit të llogarisë së Trump, pas pezullimit që iu bë para katër muajsh për nxitje të dhunës që çoi në trazirat vdekjeprurëse të 6 Janarit në Kapitol.

Bordhi edhe pse ishte pro vijimit të bllokimit për Trump hodhi akuza kundër Facebook, lidhur me mënyrën se si u mor vendimi për pezullimin e llogarisë së tij.

Por përgjigja nga Facebook ishte që rreziku i dhunës që mund të shkaktohej nga deklaratat e Trump, i detyroi që të merrnin një vendim shumë të shpejt dhe shtuan se kishin bërë gjënë e duhur.

NdĂ«rkohĂ« bordi ra dakort me Faceboo se dy prej postimeve tĂ« Trump mĂ« 6 Janar “shkelnin rĂ«ndĂ«â€ standardet e kĂ«saj platforme dhe Instagramit, pasi sipas tyre kishin pĂ«rmbajtje tĂ« rĂ«ndĂ«.

Tashmë Facebook-ut i është lënë një afat 6 muaj për të rishqyrtuar vendimin e 7 Janarit dhe duhet që të vendosë një masë tjetër e cila duhet të jetë në përputhje me të gjitha rregullat e kompanisë./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *