Boris Johnson i jep fund tre viteve si Kryeministër

boris johnson i jep fund tre viteve si kryeminister
boris johnson i jep fund tre viteve si kryeminister

16:50 06/09/2022

Ish-kryeministri dha dorëheqjen tek Mbretëresha Elizabeth ndërsa Liz Truss mori emërimin si kryeministre

Boris Johnson i dha fund tre viteve të trazuara në detyrë dhe duke i lënë trashëgim pasueses së tij Liz Truss një listë të frikshme problemesh për t’u trajtuar.

Johnson, i cili u detyrua të largohej nga detyra nga Partia e tij Konservatore pas një seri skandalesh, i kërkoi vendit të mblidhej dhe të mbështeste pasardhësin e tij. Pasi bëri një fjalim lamtumire jashtë Downing Street, ai u largua nga Londra për të udhëtuar në Skoci dhe për t’i paraqitur dorëheqjen e tij Mbretëreshës Elizabeth. Truss udhëtoi gjithashtu në kështjellën në Skocinë verilindore ku do t’i kërkohet të formojë një qeveri.

Boris Johnson dha dorëheqjen por temat e diskutimit me Mbretëreshën Elizabeth mbeten tërësisht private. Gjithashtu Truss është emëruar kryeministrja e ardhshme e Britanisë së Madhe.

Boris Johnson: Faleminderit, të gjithëve që më ndihmuan të kujdesemi për mua dhe familjen time gjatë tre viteve të fundit. Mbi të gjitha, faleminderit juve, popullit britanik, votuesve, që më dhatë mundësinë për të shërbyer. Të gjithë ju që punuat pa u lodhur së bashku për të mposhtur COVID-in, për të na vendosur këtu ku jemi sot. Së bashku kemi hedhur themelet që do t’i rezistojnë kohës, qoftë duke marrë përsëri kontrollin e ligjeve tona apo duke vendosur infrastrukturë të re jetike, muratorë të fortë solide mbi të cilën do të vazhdojmë të ndërtojmë së bashku. Duke shtruar, duke hapur rrugën e prosperitetit tani dhe për brezat e ardhshëm. Unë do të mbështes Liz Truss dhe qeverinë e re në çdo hap të rrugës. 

Fjalimi i Johnson ishte plot me shaka karakteristike të një njeriu të dashur dikur nga shumica e publikut britanik, por edhe i urryer nga shumë njerëz. Ai ka refuzuar të tregojë pendim për skandalet që e rrëzuan, duke përfshirë “Partygate” në Downing Street ndërsa vendi ishte nën bllokimin e COVID-19.

Truss ka për detyrë të drejtojë Britaninë përmes një recesioni të gjatë dhe një krize energjie që po kërcënon financat e miliona familjeve dhe bizneseve. Plani i saj për të nxitur ekonominë nëpërmjet uljes së taksave, ndërkohë që siguron dhjetëra miliarda Paund për të kufizuar kostot e energjisë, tashmë ka tronditur keq tregjet financiare, duke i shtyrë investitorët të heqin dorë nga Paundi dhe obligacionet e qeverisë.

Faturat e energjisë shtëpiake do të rriten me 80% në tetor, por Truss mund të ngrijë faturat në një plan që mund të kushtojë rreth 100 miliardë Paund, duke tejkaluar skemën e COVID-19. Nuk është e qartë se si Britania do të paguajë për mbështetjen, dhe nëse ajo mund të përfshijë kredi që do të zgjasin për vite me radhë.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts