Boris Johnson në krizë qeverie

09:03 07/07/2022

“Furtunë” dorëheqjesh të ministrave

Nuk kanë të sosur telashet për Boris Johnson. Pas largimit të dy ministrave kyç, Shefi i Thesarit Rishi Sunak dhe Sekretari i Shëndetësisë Sajid Javid, Johnson ka shkarkuar dhe krahun e tij të djathtë në qeveri, Sekretarin e Lartë të Shtetit, Michael Gove.

Pesë ministra dhe më shumë se 40 nënsekretarë dhe asistentë parlamentarë kanë dhënë dorëheqjen, duke i kërkuar Kryeministrit britanik të japë dorëheqjen.

Pavarësisht këtyre thirrje, Johnson, edhe pse me pozita të dobësuara, ka deklaruar se nuk do të japë dorëheqjen.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.