Borrell bën thirrje për zhbllokimin e kufirit Ukrainë-Poloni

borrell ben thirrje per zhbllokimin e kufirit ukraine poloni
borrell ben thirrje per zhbllokimin e kufirit ukraine poloni

Kryediplomati i BE-së, Josep Borrell ka thënë se fermerët polakë duhet të ndalojnë bllokimin e kufirit ukrainas dhe të gjejnë një mënyrë tjetër për të zgjidhur mosmarrëveshjet e tyre të importit.

Borrel foli në një konferencë në Bruksel pas Këshillit të Asociimit BE-Ukrainë.

Borrell theksoi se kufiri me Ukrainën duhet të zhbllokohet.

“Epo, për bllokimin e kufirit… Po, ne jemi të vetëdijshëm për këtë; ne po i ndjekim nga afër këto ngjarje. Sigurisht, kufiri duhet të zhbllokohet,” tha Borrell.

Pavarësisht nga arsyet e dhëna nga protestuesit, këto probleme mund të zgjidhen me mjete të tjera, theksoi ai.

“Nga pikëpamja ushtarake, lidhjet midis Ukrainës dhe BE-së duhet të mbahen të hapura. Dhe për të mirën e civilëve gjithashtu. Unë e kuptoj se mund të ketë shqetësime, por mënyra për t’i zgjidhur ato sigurisht që nuk është të rrezikohet liria e Lëvizja midis Ukrainës dhe Polonisë në këtë moment kritik”, shtoi Borrell.

Fermerët polakë synonin të bllokonin lëvizjen e autobusëve të pasagjerëve në pikën kufitare Medyka-Shehyni.

U raportua se fermerët po planifikonin qindra demonstrata dhe bllokada në të gjithë Poloninë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts