“Borziloku i shenjtë”/ Stimulon mbrojtjen e trupit dhe lufton infeksionet virale, ku gjendet vaji i njohur bimor që premton shërim për Covid-19

Një vaj aromatik i nxjerrë nga karafili dhe një lloj borziloku me origjinë juglindore i njohur si “borziloku i shenjtë” (okimon leptanthes), shkencëtarët duket se i kanë varur shpresat e tyre në trajtimin e COVID-19, pasi u zbulua se ishte efektiv në trajtimi i sëmundjeve të kafshëve sipas rezultateve të një studimi të botuar së fundmi në Journal of Neuroimmune Pharmacology.

Vihet re se eugenoli përdoret gjerësisht si aromatizues për ushqimin dhe çajin, ndërsa si vaj vegjetal përdoret në mënyrë topike për trajtimin e dhimbjeve të dhëmbëve dhe më rrallë për administrim oral për trajtimin e çrregullimeve gastrointestinale dhe të frymëmarrjes.

Borziloku i shenjtë, ose tuluzi, ka një histori të gjatë përdorimi medicinal dhe dihet se stimulon mbrojtjen e trupit dhe lufton infeksionet virale, bakteriale dhe kërpudhore. ” Për shkak të veçantisë së tij të shërimit, ai quhet nga shumë si eliksiri i jetës.

Virusi që shkakton COVID-19, SARS-CoV-2, i bashkëngjitet enzimës ACE2 për të hyrë dhe përfundimisht infekton qelizat njerëzore. Një qasje e mundshme terapeutike mund të bëhet duke përdorur një molekulë që lidhet me SARS-CoV-2, por jo ACE2, pasi kjo është një proteinë shumë e dobishme.

Ekip H aplikuar një mjet ku një proteinë ndërvepruar me tjetrin vërejtur që të Eugenol ndërvepron me mbetje te tipit S proteine 1 dhe jo ACE2.

Në hulumtimin e tyre laboratorik, ata administruan proteinën e gjeneruar të tipit S tek minjtë në mënyrë intranazale, duke filluar nga dita e pestë. Kur minjtë zhvilluan ethe, ata morën një trajtim oral me eugenol për 10 ditë. Një grup minjsh u infektuan me proteinën S1 të SARS-CoV-2, por nuk iu dha eugenol. Rezultati u vlerësua duke monitoruar temperaturën, nivelet e citokinës përpara inflamacionit në mushkëri, funksionin e zemrës dhe aktivitetin motorik.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.