Bosnja lehtëson masat për skiatorët në vendpushimet turistike

bosnja lehteson masat per skiatoret ne vendpushimet turistike
bosnja lehteson masat per skiatoret ne vendpushimet turistike

22:32 12/12/2021

Me vetëm një test negativ të Covid-19 mijëra turiste kanë pushtuar shpatet e maleve boshnjake

Bosnje Hercegovina po zbaton rregulla me pak radikale  ndaj rritjes së infeksioneve COVID-19 në rajon duke tërhequr mijëra vizitorë në vendpushimet e skive.

Mijëra skiatorë nga i gjithë vendi, Ballkani Perëndimor dhe Bashkimi Evropian po shijojnë rrëshqitjen mbi ski mbi shpatet malore të Bosnjës pasi kanë treguar vetëm një test të shpejtë që janë negative nga Covid-19.

Shumica e vendpushimeve të skive në Ballkan u hapën gjithashtu gjatë javës së kaluar, por me kapacitete dhe kufizime aksesi shumë më të rrepta të shkaktuara nga pandemia.

Në malet Jahorina dhe Bjelasnica pranë Sarajevës, mikpritësit e Lojërave Olimpike Dimërore të 1984-ës, radhë të gjata e të mbushura fort u krijuan në ashensorët e skive ndërsa mysafirë vendas dhe ndërkombëtarë mblidheshin në kafene brenda dhe jashtë, me disa madje duke marrë një koncert muzikor të natës.

Udhëtarët që vijnë në Bosnje nga Bashkimi Evropian, përveç Kroacisë, duhet të kenë një test negativ PCR para nisjes dhe prova të vaksinimit ose rikuperimit të fundit nga COVID-19 për të hyrë në vend. Qytetarët e Kroacisë, Serbisë dhe Malit të Zi janë të përjashtuar nga ky rregull.

Por sapo një person është në Bosnje, atij nuk i kërkohet të paraqesë prova të vaksinimit, një shërim të kohëve të fundit ose një test negativ të kohëve të fundit për të hyrë në pistat e skive, restorantet, baret ose vendet kulturore. Ndërsa mandatet e veshjes së maskave të brendshme dhe të distancimit social janë në fuqi, zbatimi i tyre mbetet i rastësishëm.

“Ne ndihemi shumë të sigurt këtu. Kushtet janë përgjithësisht të mira, pavarësisht pandemisë,” tha Sejla Ibriç, e cila udhëtoi mbi 160 kilometra në Jahorinë me bashkëshortin e saj për të shijuar fundjavën e parë të skiimit të sezonit.

Menaxherët e vendpushimeve të skive Jahorina dhe Bjelasnica – të cilat formojnë shtyllën kurrizore të vendeve të turizmit dimëror të Bosnjës – vënë në dukje se disa masa paraprake synojnë të ngadalësojnë përhapjen e COVID-19, duke përfshirë veshjen e detyrueshme të maskave dhe kapacitetin e reduktuar në ashensorët e skive. Janë marrë hapa shtesë për të plotësuar nevojat specifike të vizitorëve në lidhje me pandeminë.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts