Bostoni zgjedh gruan dhe aziatiko-amerikanen e parë si kryebashkiake

20:47 03/11/2021

Votuesit e Bostonit, shënuan një moment kyç në historinë e gjatë politike të qytetit, duke zgjedhur për herë të parë një grua në postin e kryetares së bashkisë e cila është njëkohësisht edhe aziatiko-amerikania e parë që zgjidhet në këtë detyrë. Michelle Wu shërbente në këshillin e qytetit.

Fitorja e zonjës Michelle Wu shënon një pikë kthese për qytetin. Përpara zgjedhjes së saj Bostoni ka zgjedhur vetëm burra të bardhë si kryetarë bashkie.

Zonja Wu kandidoi përballë Annissa Essaibi George. Fitorja e saj është dëshmia më e fundit se sa shumë ka ndryshuar Bostoni, kryebashkiakët e së cilit deri tani kishin mbiemra irlandezë.

Zonja Wu nuk do të ketë shumë kohë për të shijuar fitoren, ajo pritet ta bëjë betimin më 16 nëntor.

“Ne jemi gati pĂ«r kĂ«tĂ« moment, jemi gati pĂ«r njĂ« Boston tĂ« ri pĂ«r tĂ« gjithĂ«. NjĂ« Boston qĂ« nuk i nxjerr njerĂ«zit jashtĂ«, por i mirĂ«pret tĂ« gjithĂ« ata qĂ« e quajnĂ« qytetin tonĂ« shtĂ«pi”, tha zonja Wu.

Pak përpara se të mbante fjalimin e fitores zonja Wu, zonja Essaibi George e pranoi humbjen.

“Dua ta pĂ«rgĂ«zoj Michelle Wu. Ajo Ă«shtĂ« gruaja e parĂ«, personi i parĂ« me ngjyrĂ« si dhe aziatiko-amerikania e parĂ« e zgjedhur pĂ«r tĂ« qenĂ« kryetare e bashkisĂ« sĂ« Bostonit dhe kjo nuk Ă«shtĂ« diçka e vogĂ«l”, tha ajo.

Zonja Wu kishte marrĂ« mbĂ«shtetje nga shumĂ« politikanĂ« tĂ« njohur pĂ«rfshirĂ« nga kryebashkiakia nĂ« detyrĂ« Kim Janey, senatorĂ«t e SHBA-sĂ« Elizabeth Warren dhe Edward Markey, dhe ligjvĂ«nĂ«sja Ayanna Pressley, njĂ« ish-kĂ«shilltare e qytetit tĂ« Bostonit dhe anĂ«tare e tĂ« grupit tĂ« ligjvĂ«nĂ«seve demokrate nĂ« Kongres i ashtuqujtur “Skuadra”./VOA

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *