“Bota demokratike u bashkua kundër pushtimit rus”, The Times: Ukraina ka një milion forca ushtarake, e gatshme për të rimarrë jugun

bota demokratike u bashkua kunder pushtimit rus the times ukraina ka nje milion forca ushtarake e gatshme per te rimarre jugun
bota demokratike u bashkua kunder pushtimit rus the times ukraina ka nje milion forca ushtarake e gatshme per te rimarre jugun

Ukraina po grumbullon rreth një milion forcë luftarake të pajisur me armë perëndimore me qellim të rimarrë territorin e saj jugor nga Rusia.

Lajmi është bërë me dije nga vetë ministri i Mbrojtjes së vendit për The Times .

Në intervistën e tij të parë me një gazetë britanike që nga fillimi i pushtimit, Oleksii Reznikov tha se Presidenti Zelensky kishte urdhëruar ushtrinë e Ukrainës të rimarrë zonat e pushtuara bregdetare që janë jetike për ekonominë e vendit.

“Politikisht është shumë e nevojshme për vendin tonë. Presidenti i ka dhënë urdhër shefit suprem ushtarak për të hartuar planet. Pas kësaj shtabi i përgjithshëm po kryen detyrat dhe njofton se për të arritur këtë qëllim na duhet XYZ. Kjo është puna ime. Unë po u shkruaj letra homologëve në vendet partnere, gjeneralët flasin se pse na duhet ky lloj armatimi dhe më pas marrim vendimet politike.”

Ben Ëallace, sekretari i mbrojtjes i Britanisë, ishte çelësi për të ndihmuar në zhvendosjen e qasjes nga sigurimi i pajisjeve sovjetike në artileri standarde 155 mm të NATO-s, sisteme raketash të shumëfishta të drejtuara dhe drone të teknologjisë së lartë, tha ai. Intensiteti i luftës po shteron me shpejtësi stoqet e epokës sovjetike.

“Ishte një proces i gjatë, një muaj e gjysmë, por ne morëm një rezultat. Ukraina kishte forca të armatosura të epokës sovjetike me armë tridhjetë vjeçare. Ne e ndryshuam këtë në tre muaj.”

Ministri, tha se ishte i kënaqur me mbështetjen që po merrte Ukraina nga partnerët e NATO-s, por jo edhe me ritmin e dërgesave.

“Ne kemi nevojë për më shumë, shpejt, për të shpëtuar jetën e ushtarëve tanë. Çdo ditë ne jemi duke pritur për obus, ne mund të humbasim njëqind ushtarë.”

Vendet perëndimore vetëm sa po rritnin furnizimet me armë tani sepse Ukraina kishte dëshmuar se mund të luftonte, tha ai, pasi kishte nënvlerësuar vendosmërinë për të mbrojtur veten dhe mbivlerësuar forcën e ushtrisë ruse në fillim të pushtimit.

“Unë u përpoqa të shpjegoj se pas tetë viteve të luftës hibride ne kemi më shumë se 400,000 veteranë plus të afërmit e tyre në pjesë të ndryshme të botës,” tha Reznikov, duke shtuar: “Punëtorët nga Polonia në Portugali vendosën të kthehen në Ukrainë për të mbrojtur vendin e tyre.”

Ndërsa rusët përparuan në kryeqytet në shkurt, qeveria e tij shpërndau 21,000 pushkë sulmi kallashnikov për njerëzit që nënshkruan për mbrojtjen territoriale të kryeqytetit në vetëm dy ditë.

Deri në ditën e dhjetë rreth 130,000 ukrainas në të gjithë vendin ishin bashkuar me forcat e mbrojtjes territoriale.

“Ne jemi njerëz të botës së lirë dhe me një ndjenjë të vërtetë drejtësie dhe lirie. Ne kemi afërsisht 700,000 në forcat e armatosura dhe kur shtoni gardën kombëtare, policinë, rojen kufitare, ne jemi rreth një milion forca”, ka thënë ai.

Ushtarët britanikë tashmë po trajnojnë dy batalione ushtarësh ukrainas në Angli, si pjesë e zotimit të Boris Johnson për të trajnuar 10,000 trupa çdo 120 ditë.

Kievi nuk shqetësohet se largimi i afërt i kryeministrit mund ta prishë këtë angazhim, tha ministri.

“Unë kam një marrëdhënie të shkëlqyer me Ben Ëallace dhe James Heappey. Ministri ynë i punëve të jashtme Dymtro Kuleba po flet me Liz Truss, pashë në Londër shumë flamuj ukrainas në të gjitha ndërtesat zyrtare dhe ndërtesat jozyrtare gjithashtu.”

Përpjekjet britanike do të ndihmojnë në fuqizimin e ushtrisë ukrainase pas humbjeve të rënda duke mbrojtur rajonin e Donbasit përballë një sulmi masiv të artilerisë ruse, ku Presidenti Zelensky tha se Ukraina po humbte deri në 200 burra në ditë.

Tërheqjet e fundit të Ukrainës nga dy qytete në rajonin e Luhanskut, Severodonetsk dhe Lysychansk , ishin humbje taktike të nevojshme për të shpëtuar jetë dhe jo humbje strategjike, theksoi ai.

Bota demokratike ishte bashkuar për të mundur Rusinë dhe kjo luftë do t’i jepte fund perandorisë së saj, tha ai.

“Ne jemi të sigurt që lindi koalicioni anti-Kremlin. Partnerët tanë në Londër dhe Uashington DC dhe kryeqytete të tjera, ata janë investuar tek ne, jo vetëm me para, por pritshmëritë e njerëzve të tyre që ne duhet ta bëjmë Kremlinin të humbasë. Ne duhet ta fitojmë këtë luftë së bashku”, tha Reznikov.

Edhe aleancat e vjetra të Putinit me Hungarinë dhe Kazakistanin po shpërbëheshin, shtoi ai, duke vënë në dukje premtimin e Presidentit Toqayev për të mbështetur sanksionet ndaj Rusisë dhe refuzimin e tij për të njohur pretendimet e saj territoriale, duke ndezur një luftë tregtare midis dy shteteve më të mëdha ish-sovjetike që ka kulmuar me mbylljen e Moskës, një tubacion kyç për naftën kazake.

“Jam i sigurt se në vitet e ardhshme do të shohim thirrje për sovranitet në territorin rus.

Federata Ruse do ta përfundojë jetën e saj si vende të ndryshme – Tatarstan, Bashkortostan, etj.

Një avokat karriere, Reznikov erdhi në politikë i nxitur nga një ndjenjë e fortë drejtësie që vazhdon ta mbështesë atë gjatë luftës.

Gjatë Revolucionit Portokalli të vitit 2004, ai dhe partneri i tij i firmës ligjore Serhii Vlasenko dolën vullnetarë për t’u bashkuar me ekipin ligjor të kandidatit të opozitës Viktor Juschenko, teksa kërkuan të përmbysnin zgjedhjet presidenciale mashtruese të Viktor Janukoviçit pro-Kremlinit, Juschenko ishte helmuar gjatë fushatës së tij zgjedhore.

“Kur dëgjova deklaratën se Yankouvych kishte fituar, ndjeva se ishte e padrejtë, ishte sfida ime personale si qytetare të mbroja të drejtën time për të votuar dhe të drejtën time për të pasur një president të vërtetë pas një llogaritjeje të drejtë dhe transparente të votave,” kujtoi Reznikov.

Dëshmitë e vrasjeve masive në Bucha, i pari nga dhjetëra qytetet e çliruara nga forcat ukrainase, e kishin ndihmuar botën të kuptonte se për çfarë po luftonin ukrainasit.

“Pas Bucha, njerëzit në vendet e tjera kuptuan se ushtria ruse është një ushtri përdhunuesish, grabitësish dhe vrasësish. Ata jetojnë në një botë me vlera të ndryshme, besojnë në të drejtën e forcës, kush ka më shumë pushtet ka të drejtë. Ata duan të rindërtojnë murin e Berlinit. Ne po mbrojmë murin lindor të qytetërimit europian dhe vlerave demokratike”.

Ky ishte argumenti që ai u kishte bërë partnerëve të Ukrainës, tha ai, duke kanalizuar lutjen e Ëinston Churchill për amerikanët për ndihmë ushtarake përpara se të hynin në Luftën e Dytë Botërore. “Na jep mjetet dhe ne do ta përfundojmë punën.”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts