“Bota duhet të përgjigjet tani”, Zelensky: Ende e paqartë nëse janë përdorur armët kimike në Mariupol

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se ende ngelet e paqartë nëse Rusia ka përdorur armë kimike në Mariupol.

“Ne i marrim me shumë vëmendje raportimet e djeshme për përdorimin e municioneve me lëndë helmuese në Mariupol kundër mbrojtësve të qytetit. Nuk është ende e mundur të nxirren përfundime 100% se çfarë lloj lënde ishte”, tha Zelensky. “Është e qartë se është e pamundur të kryhet një hetim i plotë dhe analiza e plotë në qytetin e bllokuar”.Zelensky paralajmëroi liderët e tjerë që t’i kushtojnë vëmendje mundësisë së përdorimit të armëve kimike.

“Megjithatë, duke pasur parasysh kërcënimet e përsëritura të propaganduesve rusë për të përdorur armë kimike kundër mbrojtësve të Mariupolit dhe përdorimin e përsëritur të tij nga ushtria ruse, si municionet me fosfor në Ukrainë, bota duhet të përgjigjet tani. Reagoni në mënyrë parandaluese. Sepse pas përdorimit të armëve të shkatërrimit në masë, çdo përgjigje nuk do të ndryshojë asgjë. Dhe do të duket vetëm si një poshtërim për botën demokratike.” Raportet se armët kimike janë përdorur në Mariupol nuk janë konfirmuar ende nga Shtetet e Bashkuara, tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price në një intervistë me CNN të hënën. Të martën, Sekretari i Shtetit Antony Blinken tha se Shtetet e Bashkuara nuk mund të konfirmonin përdorimin e armëve kimike në Ukrainë, por vuri në dukje se ata “kishin informacion të besueshëm se forcat ruse mund të përdorin një sërë agjentësh për kontrollin e trazirave”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *