“Bota ende nuk e ka parë se çfarë kanë bërë në Ukrainë”, Zelenksy: Ku është Këshilli i Sigurimit? Rusia duhet të përballet me përgjegjësitë

“Bota ende nuk e ka parë se çfarë kanë bërë forcat ruse në qytetet dhe rajone e tjera të pushtuara të Ukrainës”, kështu është shprehur presidenti i Ukrainës, Zelensky.

“Gjeografia mund të jetë e ndryshme ose e ndryshme, por mizoria është e njëjtë. Krimet janë të njëjta dhe përgjegjësia duhet të jetë e pashmangshme.

Udhëheqësi ukrainas i kujton OKB-së se statuti i saj i parë është të ruajë paqen dhe të sigurohet që paqja të respektohet.

Ai gjithashtu u kërkoi Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara që të sigurojë garanci për Ukrainën.

“Ku është siguria që Këshilli i Sigurimit duhet të garantojë? Edhe pse ka një Këshill të Sigurimit, ku është paqja? Cilat janë ato garanci që Kombet e Bashkuara duhet të garantojnë?”, shtoi me tej presidenti ukrainas gjatë fjalës së tij.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *