“Bota është tronditur nga imazhet e tmerrshme”, zëdhënësi i DASH: SHBA po mbështet ekipin shumëkombësh që mbledh dhe analizon provat e mizorive në Ukrainë

Shtetet e Bashkuara po mbështesin një ekip shumëkombësh për të mbledhur dhe analizuar provat e mizorive në Ukrainë, tha të hënën zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price.

“Tani për tani, me kërkesë të Prokurorit të Përgjithshëm të Ukrainës, Shtetet e Bashkuara po mbështesin një ekip shumëkombësh të prokurorëve ndërkombëtarë në rajon për të mbështetur drejtpërdrejt përpjekjet e Njësisë për Krimet e Luftës të Prokurorit të Përgjithshëm për të mbledhur, ruajtur dhe analizuar provat e mizorive me një pikëpamje drejt ndjekjes së përgjegjësisë penale”, tha Price në një konferencë të Departamentit të Shtetit.

“Ata që janë përgjegjës për mizoritë duhet të mbajnë përgjegjësi, ashtu si edhe ata që i urdhëruan ato. Ata nuk mund dhe nuk do të veprojnë pa u ndëshkuar,” shtoi Price.

Price tha gjithashtu se bazuar në raportet që SHBA ka parë, mizoritë “nuk janë akt i një ushtari mashtrues”, por “pjesë e një fushate më të gjerë dhe shqetësuese”.

Ai vuri në dukje se “ndërsa forcat ruse janë tërhequr gjatë ditëve të fundit, bota është tronditur nga imazhet e tmerrshme të brutalitetit të Kremlinit në Bucha dhe qytete të tjera pranë Kievit. Civilë, shumë me duar të lidhura me sa duket të ekzekutuar në rrugë, të tjerë në varreza masive.”

“Ne po shohim raporte të besueshme të torturave, përdhunimeve dhe civilëve të ekzekutuar së bashku me familjet e tyre,” tha ai. “Ka raporte dhe imazhe të një serie makthi mizorish, duke përfshirë raportet e minave tokësore dhe kurtheve të armëve të lëna pas nga forcat e Putinit për të plagosur edhe më shumë civilë dhe për të ngadalësuar stabilizimin dhe rimëkëmbjen e komuniteteve të shkatërruara pasi ata dështuan në objektivin e tyre dhe u tërhoqën.”

“Në përputhje me historinë e tij të gjatë të akuzimit të të tjerëve për aktet e veta të urryera, Kremlini lëshoi ​​një mohim të pabazë dhe të paturpshëm të asaj që ne të gjithë mund të shohim qartë në Bucha dhe në të gjithë qytetet e çliruara të oblastit të Kievit,” tha ai.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken njoftoi më 23 mars se qeveria amerikane kishte përcaktuar se anëtarët e forcave të armatosura ruse po kryejnë krime lufte në Ukrainë.

Në atë kohë, Beth Van Schaack, ambasadore e madhe për drejtësinë penale globale, tha se qeveria amerikane do të “vazhdojë të gjurmojë raportet që vijnë nga Ukraina për krimet e luftës dhe ne do ta ndajmë këtë informacion me miqtë dhe aleatët tanë dhe me ndërkombëtarët dhe institucionet shumëpalëshe, sipas rastit.”

“Ky do të jetë një proces i vazhdueshëm gjatë gjithë këtij konflikti,” tha ajo.

Blinken e përsëriti këtë në intervistën e tij me State of the Union të CNN të dielën, duke thënë: “Që nga agresioni, ne kemi dalë dhe kemi thënë se besojmë se forcat ruse kanë kryer krime lufte dhe ne kemi punuar për ta dokumentuar atë, për të siguruar informacionin që ne kemi për institucionet dhe organizatat përkatëse që do t’i bashkojnë të gjitha këto dhe duhet të ketë përgjegjësi për këtë.”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts