Bota në alarm të kuq: Miliona njerëz përballen me temperatura rekord

bota ne alarm te kuq miliona njerez perballen me temperatura rekord

Zjarret e vazhdueshme në pyje në Kanada i kanë marrë jetën së fundmi një fëmije 9-vjeçar, i cili kishte pësuar një atak. Sipas faqes së internetit të Qendrës Ndërinstitucionale Kanadeze të Zjarrit në Pyll, ka më shumë se 900 zjarre në të gjithë vendin për momentin.

Agjencia rajonale meteorologjike e Italisë raportoi se Roma kishte regjistruar një temperaturë të lartë rekord prej 41.8 gradë Celsius për qytetin. Si rezultat, numri i pacientëve që kërkojnë ndihmë mjekësore urgjente është rritur me 20%.

Yunanistani vazhdon të përballet me zjarre të intensifikuara në pyje pranë kryeqytetit, Athinës, dhe në rajone të tjera të vendit. Një pjesë e konsiderueshme e përpjekjeve për shuarjen e zjarrit është përqendruar tani në një zjarr të madh që filloi vonë të hënën në rajonin Dervenochoria në veri të Athinës dhe ende po përhapet drejt jugperëndimit.

Sipas agjencisë franceze meteorologjike, Météo France, të martën, gjithsej nëntë rajone në jug të Francës regjistruan temperatura të reja të larta rekord. Zyrtarët në Paris deklaruan se po monitoronin nga afër implikimet e valës së të nxehtit për Lojërat Olimpike të vitit të ardhshëm.

Të martën, ujërat nga lumi i përmbytur Yamuna arritën në muret komplekse të Taj Mahalit ikonik në Indi. Lumi ishte vërshuar pranë kryeqytetit të vendit, Nju Delhi, duke bërë që autoritetet të evakuojnë dhjetëra mijëra njerëz.

Sipas Organizatës Meteorologjike të Irakut dhe Sizmologjisë, temperaturat në kryeqytetin Bagdad dhe provinca të tjera jugore të Irakut janë rritur në rreth 50 gradë Celsius këtë javë.

Qendra e Koordinimit të Reagimit Emergjent të Bashkimit Evropian lëshoi ​​një paralajmërim të kuq për të mërkurën.

Agjencia deklaroi se paralajmërimi mbulonte “pjesën më të madhe të Italisë, Kroacisë lindore, Spanjës jugore, Bosnjës dhe Hercegovinës jugore dhe Malit të Zi”.

Jennifer Francis, një shkencëtare e lartë në Qendrën e Kërkimeve Klimatike Woodwell, deklaroi në intervistën e saj me CNN se këto temperatura ishin “pothuajse me siguri” më të lartat që planeti ka parë në “ndoshta të paktën 100,000 vjet”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts