Brazil, Bolsonaro zyrtarisht i bashkohet Partisë Liberale të qendrës së djathtë

Presidenti brazilian i ekstremit të djathtë, Jair Bolsonaro, i është bashkuar zyrtarisht Partisë Liberale (PL) të qendrës së djathtë përpara zgjedhjeve presidenciale të vitit të ardhshëm në kombin e Amerikës së Jugut.

Bolsonaro, i cili ka qenë pa një parti politike që nga viti 2019 dhe nuk arriti të mbledhë mjaftueshëm nënshkrime për të regjistruar të tijën, u bë zyrtarisht anëtar i PL të martën.

“Është një ngjarje e thjeshtë, por shumë e rëndësishme që të mund të konkurrojmë për diçka më vonë,” tha ai gjatë një ceremonie në një hotel në Brasilia, kryeqytet.

Bolsonaro duhet të bashkohet me një parti për të kandiduar në zgjedhjet e 2022, në të cilat ai pritet të përballet me një sfidë të ashpër nga ish-presidenti i krahut të majtë Luiz Inacio Lula da Silva .

Në vitin 2019, Bolsonaro u largua nga Partia Social Liberale (PSL) me të cilën fitoi presidencën një vit më parë pas një konflikti me udhëheqjen e partisë.

PL është pjesë e “centrao”, një koalicion ideologjikisht i rrjedhshëm partish që konkurrojnë për pushtet dhe emërime, dhe mban 42 vende në dhomën e deputetëve prej 513 anëtarësh.

Anëtarësimi në PL çimenton një ndryshim politik nga lideri i ekstremit të djathtë, i cili u paraqit si një i huaj që kundërshton “politikën e shkollës së vjetër” kur u zgjodh në 2018.

Bolsonaro që atëherë ka krijuar një aleancë me “centrao”, votat e të cilit në Kongres e kanë ndihmuar atë të miratojë legjislacionin dhe të shmangë dhjetëra peticione për shkarkim që kundërshtarët kanë paraqitur kundër tij.

PL është partia e nëntë që Bolsonaro i është bashkuar në karrierën e tij politike 30-vjeçare.

Presidenti 66-vjeçar është përballur me muaj presione për trajtimin e pandemisë së koronavirusit nga qeveria e tij , e cila ka vrarë më shumë se 613,000 njerëz në Brazil, si dhe kritika për përfshirje të supozuar në korrupsion – akuza që ai i ka mohuar.

Në fund të tetorit, një komision i Senatit që hetonte trajtimin e qeverisë për COVID-19 miratoi një raport që kërkonte që Bolsonaro të paditet për nëntë krime që lidhen me krizën, përfshirë krimet kundër njerëzimit.

Popullariteti i presidentit ka rënë në 22 për qind, por ai do të llogarisë në aleancë të re për të ndihmuar atë të mposht kundërshtarin e tij kryesor të ngjarë, Lula, në garën e vitit të ardhshëm.

Lula nuk e ka shpallur zyrtarisht kandidaturën e tij, por sondazhet e opinionit publik sugjerojnë se ai ka një epërsi solide ndaj Bolsonaros. Në fillim të këtij viti, Gjykata e Lartë e Brazilit la në fuqi një vendim që anulonte dënimet e mëparshme të ish-presidentit për korrupsion, duke e lejuar atë të paraqesë kandidaturën e tij vitin e ardhshëm.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.