Brazili në alarm, spitalet në prag të kolapsit prej rasteve me COVID-19

Brazili është shteti amerikano-jugor që po e vuan më së shumti COVID-19.

Spitalet e shumicës së qyteteve janë shumë pranë kolapsit. 80% e shtretërve të terapisë intensive janë të ezauruara në 25 nga 27 shtetet që e formojnë Brazilin.
Që nga fillimi i pandemisë janë 11 milion raste me COVID-19 vetëm në Brazil dhe 266 mijë viktima.

Në renditjen botërore sa i përket viktimave Brazili është i dyti, kurse për rastet i treti.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *