Brenda 15 qershorit pasaporta e vaksinimit

13:48 29/03/2021

Formati i ri dixhital për të shpëtuar sezonin turistik

Kreu i task forcĂ«s nĂ« Komisionin Evropian, Thierry Breton, zbuloi pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« nĂ« ekran pamjen se si do tĂ« jetĂ« pasaporta e parĂ« shĂ«ndetĂ«sore unike evropiane. Certifikata e re shĂ«ndetĂ«sore duhet tĂ« jetĂ« e disponueshme brenda 15 Qershorit nĂ« tĂ« dy formatet, atĂ« dixhitale dhe nĂ« versionin e shtypur nĂ« fletĂ« letre, tha Breton pĂ«r televizionin francez. 

“Ne jemi tĂ« sigurt se çdo shtetas evropian qĂ« dĂ«shiron tĂ« vaksinohet do tĂ« ketĂ« qasje nĂ« kĂ«tĂ« certifikatĂ« shĂ«ndetĂ«sore qĂ« tregon gjendjen e tij. VĂ«nia nĂ« funksionim e kĂ«tij dokumenti tĂ« ri tĂ« udhĂ«timit Ă«shtĂ« planifikuar pĂ«r nĂ« mujin qershor dhe do tĂ« lejojĂ« rifillimin e udhĂ«timeve turistike nĂ« tĂ« gjithĂ« EvropĂ«n”, tha ai.

Në versionin dixhital do të jetë i përfshirë një kod. Krahas tij shkruhet dhe shteti ku jeni vaksinuar dhe detajet kur kjo ka ndodhur. Versioni në letër do të përmbajë detajet personale si emrin dhe datën e lindjes, numrin e pasaportës që është vërtetuar me një kod zbarre, duke detajuar nëse jeni vaksinuar dhe nëse keni qenë bartës i sëmundjes se koronavirusit.

Certifikata, qoftë dixhitale ose në letër, do të lejojë këdo që vaksinohet kundër Covid, ose është rikuperuar nga virusi, të udhëtojë në të gjitha 27 vendet anëtare. Bukseli po punon me Organizatën Botërore të Shëndetësisë për të siguruar njohjen e kësaj certifikate përtej Evropës.

Një pasaportë e gjelbër vaksinimi po funksionon aktualisht në Izrael për të hyrë në hotele, palestra ose teatro për këdo që është vaksinuar ose është rikuperuar plotësisht nga Covid-19. Izraeli ka arritur që qytetarët me këto pasaporta vaksinimi të udhëtojnë praprakisht në Greqi dhe Qipro.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *