‘Brenda bunkerit të Zelenskyt’/ Fle vetëm dy orë natën dhe del çdo 4 ditë, analiza: Frika e madhe e presidentit Ukrainas për gruan dhe fëmijët

Ukraina prej më shumë se një muaji po përballet me forcat ruse.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky gjithashtu ka shprehur një mbështetje të madhe për ushtarët e tij duke i dhënë kurajë në përballje me Rusinë, ndërsa është shprehur i vendosur se nuk do ta braktisë popullin e tij dhe se do të luftojë deri në fund për fitimin e lirisë.

Ndërkohë pesë javë pas pushtimit rus të Ukrainës, Zelenksy kalon pjesën më të madhe në bunker, por gjithashtu herë pas herë ndodhet në terren për të parë realitetin e situatës, transmeton BalkanWeb.

Presidenti ukrainas duket se ka fjetur vetëm për “dy orë në ditë” në muajin e kaluar, ndërsa vendi i tij i shkatërruar nga lufta vazhdon të përballet me forcat e Kremlinit.

2

Familja e tij thuhet ishte fshehur diku në Ukrainë për t’i shpëtuar forcave të opozitës, pasi ai ka frikë se gruaja dhe fëmijët e tij do të jenë objektivat kryesore në listat e vrasjeve.

71

Javën e kaluar u raportua se Zelensky dha intervistën e tij të parë për mediat ruse, transmetimi i të cilit u ndalua nga rregullatori shtetëror i medias, Roskomnadzor.

Alexander Morozov, shkencëtar politik dhe anëtar i Qendrës Boris Nemtsov për Studime Ruse (Universiteti Charles, Pragë), e quajti intervistën një ‘ngjarje spektakolare’.

Në një postim në Facebook, Morozov tha: “Është e qartë se Zelensky për 30 ditë ka fjetur dy orë në natë, por ai vendosi të dilte dhe të fliste në mes të pagjumësisë së rëndë.

‘Zoti i dhëntë force. Është e vështirë të përballosh një stres të tillë 30-ditor. Dhe është edhe më e vështirë të qëndrosh i hapur, të mos shkosh në retorikën e zhveshur të urrejtjes. E megjithatë vazhdon të flasë në gjuhën e ‘normës njerëzore’, çiltërsisë, dhimbjes, sinqeritetit.’

9

Ndër të tjera Presidenti ukrainas është i palodhur në thirrjen e tij për veprim ndaj komunitetit ndërkombëtar dhe pothuajse çdo ditë drejton dialog me kombe të ndryshme, si dhe përditëson popullin e tij rreth situatës në vend. , shkruan Dailymail.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *