Britani e Madhe, mijëra pasagjerëve u anulohen ose vonohen fluturimet

18:20 29/08/2023

Shkak është bërë një problem teknik në sistemet e kontrollit të trafikut ajror

Mijëra pasagjerë janë përballur me vonesa dhe anulime fluturimesh në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar.

Shkak për këtë është bërë një problem teknik që ka prekur sistemet e kontrollit të trafikut ajror. Pavarësisht se problemi u zgjidh pas disa orësh kompanitë ajrore paralajmëruan për ndërprerje të fluturimeve që mund të zgjasin edhe me ditë.

Më shumë se një e katërta e të gjitha fluturimeve në Mbretërinë e Bashkuar u ndërprenë të hënën  ndërsa edhe këtë të martë vonesat dhe anulimet e fluturimeve vijuan.

Për ngjarjen ka reaguar edhe qeveria britanike e cila ka deklaruar se  problemet teknike nuk janë  shkaktuar nga sulme kibernetike ndërsa për të përcaktuar saktësisht shkakun është ngritur edhe një hetim.

Aeroportet dhe linjat ajrore u detyruan t’u kërkonin falje udhëtarëve për vonesat dhe anulimet dhe në disa raste u kanë ofruar pasagjerëve rimbursim të plotë.

Aktualisht, qeveria britanike po punonte me linjat ajrore për të ndihmuar që pasagjerët e bllokuar në aeroportet anembanë Evropës të mund të kthehen në shtëpi.

Klan News

Të ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne :bopta sotwww.botasot.al

Spread the love

Similar Posts