Britania “dhëmbë për dhëmbë” me Rusinë: Po futët qoftë edhe një majë këpuce në territorin e NATO-s…

Britania është gati t’i bashkohet një lufte kundër Rusisë nëse diktatori i çmendur Vladimir Putin sulmon një vend të NATO-s, u zotua sot Sajid Javid.

Sekretari i Shëndetësisë paralajmëroi Kremlinin këtë mëngjes se do të kishte një “përgjigje të rëndësishme” ndaj çdo agresioni.

Rusia nisi sulmet me raketa vetëm 12 milje nga kufiri polak me Ukrainën mbrëmë, duke rritur frikën për një konflikt të ri global.

Varshava është pjesë e aleancës ushtarake mbrojtëse prej 30 trupash, e cila përfshin gjithashtu Mbretërinë e Bashkuar, SHBA, Francën dhe Gjermaninë.

Zoti Javid tha: “Ne kemi qenë shumë të qartë që në fillim, me aleatët tanë të NATO-s, se nëse ka ndonjë lloj sulmi në territorin e NATO-s, atëherë do të jetë luftë me NATO-n dhe do të ketë një përgjigje të ashpër.

“Edhe nëse vetëm një majë këpuce e vetme e një ushtari rus hyn në territorin e NATO-s, atëherë do të ketë luftë me Rusinë dhe NATO do të përgjigjet.

“Kjo nuk ka ndryshuar gjatë gjithë këtij konflikti dhe do të kishte një përgjigje të rëndësishme nga NATO nëse do të kishte ndonjë lloj sulmi nga Rusia.

“Mesazhi ynë ka qenë shumë i qartë që në fillim. Çdo lloj sulmi, çdo gjë që prek territorin e NATO-s ose ndikon në NATO në ndonjë mënyrë të rëndësishme, atëherë ne do të përgjigjemi.”

Mbrëmë forcat ruse qëlluan më shumë se 30 raketa në bazën ushtarake Yavoriv pranë Lviv në perëndim të Ukrainës.

Sulmi në bazën, ku instruktorët e huaj po ndihmonin ukrainasit, vrau të paktën 35 persona dhe plagosi 134.

Njerëzit që jetonin në anën polake të kufirit mund të shihnin qartë shpërthimet që ndriçonin qiellin.

Javën e kaluar ministri i forcave të armatosura James Heappey, një ish-major i ushtrisë, tha se Putini do të ishte i dëshpëruar për të shmangur luftën me NATO-n.

Ai tha se Aleanca do të “ia kalon plotësisht ushtrisë ruse si në aspektin e teknologjisë ashtu edhe në numër”.

Aleatët e NATO-s, përfshirë Britaninë dhe SHBA-në, kanë forcuar masivisht dislokimet në Evropën Lindore muajt e fundit.

Zoti Javid tha gjithashtu se bombardimi i spitaleve nga ushtria ruse “më mbush me zemërim” dhe përbën “krime lufte”.

Ai shtoi: “Janë mizori të tmerrshme. Putini do të mbahet përfundimisht përgjegjës me siguri nga Gjykata Ndërkombëtare.”

Sot doli se një nënë shtatzënë dhe foshnja e saj e palindur vdiqën pasi një sulm ajror rus goditi një maternitet.

DËSHPËRIMI RUS

Vërejtjet e tij vijnë në mes të një rritjeje të tensioneve pasi forcat e Kremlinit bëhen gjithnjë e më të dëshpëruara për të thyer rezistencën ukrainase.

Rusia ka humbur më shumë se 12,000 trupa gjatë pothuajse tre javë luftimesh, si dhe qindra tanke dhe avionë, sipas vlerësimeve të Ukrainës.

Ka pasur raporte të përhapura se morali është tepër i ulët, me pajisje të prishura vazhdimisht dhe mungesa të ushqimit dhe karburantit.

Putini ka përdorur madje thirrjen e mercenarëve nga larg si Siria për të forcuar forcat e tij luftarake.

Moska po bëhet aq e dëshpëruar saqë i ka kërkuar ndihmë Kinës.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan paralajmëroi se Pekini do të përballet “absolutisht” me pasoja nëse i ofron mbështetje Rusisë.

Deri më tani Kina ka dështuar të mbështesë pushtimin rus të Ukrainës, por nuk ka pranuar as ta dënojë atë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *