Britania do t’u ofroj para qytetarëve të saj për të pranuar refugjatë ukrainas në shtëpi

Britanikët që ofrojnë një çati mbi kokat e refugjatëve të dëshpëruar ukrainas do të shpërblehen me një pagesë mujore ‘ prej 350 £ nga qeveria, u zbulua sot.

Sipas skemës ‘Shtëpi për Ukrainën’, sponsorët që ofrojnë strehim pa qira për të paktën gjashtë muaj do të marrin tarifën e tyre mujore, sado refugjatë të marrin. Individët, organizatat bamirëse, grupet e komunitetit dhe bizneset do të kenë të gjithë të drejtën për të sjellë në siguri  ata që ikin nga pushtimi rus i Ukrainës .

Refugjatëve të sponsorizuar do t’u jepet tre vjet leje për të qëndruar në MB dhe do të lejohen të punojnë dhe të kenë akses në shërbimet publike.
Michael Gove, Sekretari i Nivelimit të Lartë, Strehimi dhe Komunitetet, tha se Mbretëria e Bashkuar “qëndron pas Ukrainës në orën e saj më të errët” dhe u bëri thirrje njerëzve që “të bashkohen me përpjekjet kombëtare” për të ndihmuar refugjatët.

Mendohet që dhjetëra mijëra njerëz do të strehohen në Britani si pjesë e skemës së re, ndërsa Evropa shtrëngohet nën peshën e krizës së saj më të madhe humanitare që nga Lufta e Dytë Botërore. Më shumë se 2.3 milionë njerëz janë larguar nga lufta në Ukrainë dhe 1.9 milionë të tjerë janë zhvendosur brenda vendit, ka thënë një zyrtar i Kombeve të Bashkuara.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.