Britania e Bashkuar miraton së shpejti vaksinat kundër Covid-19 tek fëmijët deri në 5 vjeç

Zyrtarët e NHS në Angli thanë se shërbimi shëndetësor është gati të zgjasë disponueshmërinë e vaksinave shpejt kur dhe nëse rekomandimet e ekspertëve se kush duhet t’i marrë ato ndryshojnë, pasi një raport sugjeroi se planet për t’i dhënë vaksinën Covid fëmijëve nga mosha pesë deri në 11 vjeç mund të bëhen realitet vitin e ardhshëm.

Vaksinat Covid-19 janë të licencuara në Mbretërinë e Bashkuar vetëm për fëmijët e moshës 12 vjeç e lart dhe çdo vendim për shtrirjen e tyre tek fëmijët më të vegjël se 12 vjeç do të merret nga Agjencia Rregullatore e Barnave dhe Produkteve Shëndetësore (MHRA).

Sipas një raporti në gazetën Sun, propozimet e zbuluara sugjerojnë se shefat e shëndetësisë po përgatiten të përdorin drogën për fëmijët e moshës nga pesë deri në 11 vjeç në pranverë.

Një burim i paidentifikuar i tha Sun se planet për atë se kush e merr goditjen mund të ndryshojë, duke shtuar se kërkimi i prindërve për leje për të vaksinuar fëmijët e vegjël “është në orar”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.