Britania e Madhe bën thirrje për sanksione të mëtejshme ndaj Rusisë

britania e madhe ben thirrje per sanksione te metejshme ndaj rusise
britania e madhe ben thirrje per sanksione te metejshme ndaj rusise

Sekretarja e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar, Liz Truss, u bëri thirrje aleatëve ndërkombëtarë që të zbatojnë më shumë sanksione kundër Rusisë derisa ajo të tërhiqet plotësisht nga Ukraina dhe të pajtohet për paqen, sipas një deklarate të Mbretërisë së Bashkuar pas një takimi të ministrave të jashtëm të G7 në Gjermani të enjten.

Ajo kërkoi që sanksionet ndaj Rusisë të mos hiqen derisa këto kërkesa të përmbushen.

Sekretari i Jashtëm pohoi gjithashtu se aleatët e NATO-s duhet të planifikojnë të ndihmojnë kalimin e Ukrainës në pajisjet e standardeve të NATO-s deri në fund të verës. Kjo do të përfshinte furnizimin me predha artilerie të standardeve të NATO-s, si dhe trajnim dhe ekspertizë.

Përveç mbështetjes së ofruar nga NATO, Truss i kërkoi gjithashtu G7-ës që të planifikonte për të ndihmuar Ukrainën të rindërtohej nga lufta, duke ofruar ndihmë financiare dhe teknike, “duke ndërtuar mbi parimin e një Plani Marshal”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts