Britania e Madhe heq dorë nga pasaporta e vaksinimit

21:30 06/04/2021

Britania e Madhe është një nga vendet që ka vaksinuar më shumë popullsinë në botë. Sipas vendimit të qeverisë së Boris Johnson, vendi do të shkojë drejt një hapjeje dhe lehtësim masash në javët në vijim.

Por çështja që po diskutohet në të gjithë botën është roli i pasaportës së vaksinimit, që pritet të ketë një rol kyç për udhëtimet mes shteteve, por dhe për marrjen e shërbimeve brenda vendit.

Ministri Nadhim Zahawi ka deklaruar sot se nĂ« Britani, pasaporta e vaksinimit nuk do tĂ« ketĂ« asnjĂ« rol dhe nuk do tĂ« kĂ«rkohet pĂ«r dhĂ«nien e shĂ«rbimeve pas lehtĂ«simit tĂ« masave. NĂ« kĂ«tĂ« mĂ«nyrĂ« nĂ« asnjĂ« bar  dhe restorant, por as nĂ« lokalet e natĂ«s kjo pasaportĂ« nuk do tĂ« kĂ«rkohet pĂ«r asnjĂ« qytetar qĂ« kĂ«rkon tĂ« frekuentojĂ« nga kĂ«to ambiente.

“Nuk do të ketë absolutisht asnjë problem nga lokalet e natës ose restoranteve lidhur me pasaportën e vaksinimit“, tha ministri duke lënë të kuptohet se të gjithë qytetarët do të trajtohen njësoj dhe ata që nuk janë vaksinuar dhe ata që kanë marrë të paktën në dozë të vaksinës.

Britania e Madhe ka një plan me tre hapa për lehtësimin e masave dhe rihapjen e ekonomisë dhe pritet që në Maj të mos ketë më kufizime./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *