Britania e Madhe planifikon rritje taksash dhe shkurtime të shpenzimeve

Britania e Madhe përballet me rënien e saj më të madhe të standardeve të jetesës, pasi rritja e kostos së jetesës zvogëlon pagat e njerëzve.

Sipas parashikimeve tĂ« qeverisĂ« britanike tĂ« ardhurat e familjeve – pasi tĂ« merren parasysh çmimet nĂ« rritje – do tĂ« bien me 7 pĂ«r qind nĂ« vitet e ardhshme.

Gjithashtu pritet që numri i njerëzve që janë të papunë të rritet me më shumë se 500.000.

Kjo erdhi pasi kancelari Jeremy Hunt tha se Mbretëria e Bashkuar ishte tashmë në recesion dhe do të tkurrej më tej vitin e ardhshëm.

Jeremy Hunt tha se Deklarata e tij e VjeshtĂ«s – e cila zbuloi 55 miliardĂ« paund rritje taksash dhe shkurtime shpenzimesh – do tĂ« çonte nĂ« njĂ« “rĂ«nie mĂ« tĂ« cekĂ«t” me mĂ« pak vende pune tĂ« humbura.

Ministri i Financave të Britanisë së Madhe ka publikuar një paketë që parashikon rritje të taksave dhe shkurtim të shpenzimeve, në përpjekje për të rimëkëmbur ekonominë e rrënuar të vendit.

Kancelari Jeremy Hunt u zotua se do të mbrojë shërbimet e rëndësishme publike, por paralajmëroi se kohë të vështira presin Mbretërinë.

“PĂ«rballĂ« vĂ«shtirĂ«sive tĂ« paprecedenta, familjet, pensionistĂ«t, bizneset, mĂ«suesit, infermierĂ«t dhe shumĂ« tĂ« tjerĂ« janĂ« tĂ« shqetĂ«suar pĂ«r tĂ« ardhmen. Ndaj po prezantojmĂ« njĂ« plan pĂ«r tĂ« frenuar koston e lartĂ« tĂ« jetesĂ«s dhe pĂ«r tĂ« rindĂ«rtuar ekonominĂ« tonĂ«â€, tha Hunt.

Ndërsa shumë ekonomi evropiane po luftojnë me inflacionin e lartë, analistët thanë për Euronews se Brexit e ka bërë situatën më të vështirë për Britaninë.

“ShumĂ« vende kanĂ« njĂ« kanal tregtar pĂ«rmes tĂ« cilit mund tĂ« zĂ«vendĂ«sojnĂ« partnerĂ«t e ndryshĂ«m dhe tĂ« vĂ«nĂ« nĂ«n kontroll presionet inflacioniste. Nuk ka dyshim qĂ« Britania ndodhet nĂ« telashe mĂ« tĂ« mĂ«dha pĂ«r shkak tĂ« Brexit”, u shpreh njĂ« prej tyre.

Rritja e kostove të energjisë po godet rëndë Britaninë, duke e çuar inflacionin mbi 11%. Buxheti i masave drastike vjen pas politikave të mëparshme radikale, që minuan besimin e tregjeve ndërkombëtare në ekonominë britanike./REL

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *