Britania i dha 240 milionë paund për emigrantët/ Ruanda e qartë pas dështimit të marrëveshjes: S’kemi asnjë detyrim, paratë nuk kthehen

britania i dha 240 milione paund per emigrantet ruanda e qarte pas deshtimit te marreveshjes skemi asnje detyrim parate nuk kthehenRuanda ka thënë se nuk do t’i kthejë paratë Britanisë së Madhe për marrëveshjen e emigrantëve e arritur në kohën e Rishi Sunak, për të cilën kryeministri i ri britanik, Keir Starmer tha se ajo “ka vdekur dhe është varrosur”.

sunak me presidentin e ruandes

BBC raporton se qeveria e mëparshmë konservatore i ka paguar Ruandës 240 milionë paund ose 310 milionë dollarë.

Britania e Madhe shprehu shpresën të hënën se disa para nga marrëveshja mund të rikuperoheshin. Të nesërmen, një zëdhënës i qeverisë së Ruandës i tha televizionit shtetëror të vendit: “Le të jetë e qartë, kthimi i parave nuk ishte kurrë pjesë e marrëveshjes.”

Alain Mukuralinda tha se marrëveshja “nuk parashikonte” rimbursimin e parave dhe se Mbretëria e Bashkuar i ishte afruar Ruandës dhe kishte kërkuar një partneritet, i cili u “diskutua gjerësisht”.

Në janar, pas 21 muajsh nga bllokimi i skemës, presidenti i Ruandës, Paul Kagame, sugjeroi se disa para mund të ktheheshin nëse nuk dërgoheshin azilkërkues në vend.

Por qeveria e Ruandës më vonë specifikoi se nuk kishte “asnjë detyrim” për të rimbursuar MB-në.

Në kryeqytetin e Ruandës, Kigali, punëtorët e punësuar muaj më parë për të ndërtuar banesa për azilkërkuesit shprehën shqetësimin për vendimin e Starmer.

“Vdekja” e skemës mund të “ndikojë keq në jetën tonë”, tha një punëtor në sitin Gahanga për BBC.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts