Britania konfirmon vazhdimin e evakuimeve nga Kabuli

20:44 26/08/2021

Mbretëria e Bashkuar do të vazhdojë me opeacionin e evakuimeve nga Kabuli pavarësisht sulmit të ndodhur ditën e sotme në aeroportin e tij. Ka qenë vetë Kryeministri Boris Johnson që ka konfirmuar se evakuimet nuk do të ndërpriten.

Mund të konfirmoj se është një sulm terrorist barbar, që duket si një seri sulmesh, në aeroportin e Kabulit, në turmat e aeroportit, në të cilat anëtarë të ushtrisë amerikane kanë humbur jetën dhe po ashtu edhe shumë qytetarë afganë. Mendoj se këto sulme janë të përçmueshme, por kam frikë se është diçka për të cilën na është dashur të përgatitemi. Kjo nuk do ta ndërpresë progresin tonë, do të vazhdojmë me evakuimin”.

Sipas Kryeministrit britanik, qeveria e tij ka tërhequr pjesën më të madhe të njerëzve që ishin të përshtatshëm për t’u larguar nga Afganistani për në Mbretërinë e Bashkuar./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts