Britania konfirmon vazhdimin e evakuimeve nga Kabuli

20:44 26/08/2021

Mbretëria e Bashkuar do të vazhdojë me opeacionin e evakuimeve nga Kabuli pavarësisht sulmit të ndodhur ditën e sotme në aeroportin e tij. Ka qenë vetë Kryeministri Boris Johnson që ka konfirmuar se evakuimet nuk do të ndërpriten.

“Mund tĂ« konfirmoj se Ă«shtĂ« njĂ« sulm terrorist barbar, qĂ« duket si njĂ« seri sulmesh, nĂ« aeroportin e Kabulit, nĂ« turmat e aeroportit, nĂ« tĂ« cilat anĂ«tarĂ« tĂ« ushtrisĂ« amerikane kanĂ« humbur jetĂ«n dhe po ashtu edhe shumĂ« qytetarĂ« afganĂ«. Mendoj se kĂ«to sulme janĂ« tĂ« pĂ«rçmueshme, por kam frikĂ« se Ă«shtĂ« diçka pĂ«r tĂ« cilĂ«n na Ă«shtĂ« dashur tĂ« pĂ«rgatitemi. Kjo nuk do ta ndĂ«rpresĂ« progresin tonĂ«, do tĂ« vazhdojmĂ« me evakuimin”.

Sipas Kryeministrit britanik, qeveria e tij ka tĂ«rhequr pjesĂ«n mĂ« tĂ« madhe tĂ« njerĂ«zve qĂ« ishin tĂ« pĂ«rshtatshĂ«m pĂ«r t’u larguar nga Afganistani pĂ«r nĂ« MbretĂ«rinĂ« e Bashkuar./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.