Britania nën presion nga linjat ajrore

13:40 17/06/2021

Britania po konsideron lehtësimin e kufizimeve të udhëtimit për njerëzit e vaksinuar me dy doza, një vendim ky që të do të lehtësonte barrën për linjat ajrore.

Shumë kompani ajrore po rrisin presionin ndaj qeverisë pas shtyrjes me katër javë të tjera kufzimet e Covid-19. Sipas tyre ato do të pësojnë dëme akoma edhe më të mëdha ekonomike.

Linja ajrore mĂ« e madhe e EvropĂ«s, Ryanair, ka vendosur se do tĂ« ndĂ«rmarrĂ« veprime ligjore kundĂ«r BritanisĂ« lidhur me politikĂ«n e saj tĂ« udhĂ«timit. Raportet nĂ« Daily Telegraph thanĂ« se Britania po kĂ«rkonte tĂ« ndiqte veprimin e Bashkimit Evropian pĂ«r tĂ« lejuar turistĂ« tĂ« vaksinuar plotĂ«sisht tĂ« shmangin testet e COVID-19 dhe karantinĂ«n nga Korriku.

Ryanair, sĂ« bashku me British Airways dhe EasyJet kanĂ« bĂ«rĂ« thirrje nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« pĂ«rsĂ«ritur qeverisĂ« pĂ«r tĂ« lejuar udhĂ«tarĂ«t e vaksinuar tĂ« shmangin karantinĂ«n, si dhe pĂ«r njĂ« lehtĂ«sim tĂ« kufizimeve nĂ« disa vende me rrezik mĂ« tĂ« ulĂ«t.

Shefi ekzekutiv i Ryanair e ka quajtur politikën e udhëtimit një problem dhe i tillë është zhgënjimi i linjës ajrore saqë tani dëshiron të padisë qeverinë për klasifikimin e destinacioneve të udhëtimit si jeshile ose të kuqe.

Britania lejoi udhëtimet ndërkombëtare të rinisnin muajin e kaluar, por pothuajse të gjithë destinacionet kryesore si Spanja, Franca, Italia dhe Shtetet e Bashkuara u lanë jashtë listës së saj të sigurt. Lista e gjelbër pritet të përditësohet më 24 Qershor.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.