Britania prodhon monedhën e arit

21:50 29/04/2021

Peshon 10 kilogramë, vlera e saj është 10 mijë Paund

NjĂ« monedhĂ« gjigante e arit, qĂ« ka vlerĂ«n e 10 mijĂ« Paund dhe peshon 10 kilogramĂ«, Ă«shtĂ« prodhuar nga Britania e Madhe, raporton BBC. â€œRoyal Mint” ka njoftuar se pĂ«r prodhimin e monedhĂ«s mĂ« tĂ« madhe Ă«shtĂ« dashur 400 orĂ« punĂ«, pĂ«rfshirĂ« katĂ«r ditĂ« pĂ«r ta lustruar.

Monedha e gjerĂ« prej 20 centimetra Ă«shtĂ« krijuar duke pĂ«rdorur njohuritĂ«  tradicionale dhe teknologjinĂ« inovative. Monedha bashkon tĂ« dhjetĂ« kafshĂ«t mistike nĂ« njĂ« dizajn, pĂ«rfshirĂ« luanin, grifinin, fajkoin, demin, dragoin, njĂ«brirĂ«shin dhe kalin.

NĂ« qendĂ«r Ă«shtĂ« portreti i MbretĂ«reshĂ«s Elizabeta II.“Royal Mint” ka njoftuar se çmimi pĂ«r monedhĂ«n Ă«shtĂ« 10 mijĂ« Paund.

Klan News

PĂ«r rezultatet e zgjedhjeve 2021 vizitoni rezultatet.tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *