Britania regjistron numrin më të lartë të rasteve që prej Korrikut

britania regjistron numrin me te larte te rasteve qe prej korrikut
britania regjistron numrin me te larte te rasteve qe prej korrikut

19:19 24/10/2021

Kryeministri Boris Johnson e ka përjashtuar mundësinë e një bllokimi të mundshëm

Britania e Madhe  ka regjistruar këtë javë numrin më të lartë të rasteve të reja me Covid-19 që prej korrikut. Rreth 333,465 njerëz në Britani rezultuan pozitivë për Covid-19 gjatë shtatë ditëve të fundit, 15% më shumë se javën e kaluar dhe numri më i lartë brenda një jave që prej 21 korrikut.

Vdekjet janë rritur me 12% gjatë javës së kaluar duke e çuar numrin e vdekjeve në 139,461 që prej nisjes së pandemisë .Britania e madhe është vendi i dyti në Evropë pas Rusisë me numrin më të lartë të vdekjeve, sipas të dhënave të prezantuara nga Universiteti Johns Hopkins.

Shkencëtarët kryesorë e kanë këshilluar qeverinë që të rivendosë masa kundër COVID-19, përfshirë edhe mbajtjen e detyrueshme të maskave, certifikatat e vaksinave dhe rekomandimeve që njerëzit të punojnë nga shtëpia.

Kryeministri britanik Boris Johnson ka përjashtuar mundësinë për një bllokim të mundshëm pavarësisht se situata pandemike paraqitet tejet e vështirë.

Ndërkohë numri i  rasteve me koronavirus të regjistruar deri më tani në Evropën Lindore tejkaloi shifrën prej  20 milionë. Edhe pse ka vetëm 4% të popullsisë së botës, Evropa Lindore përbën afërsisht 20% të të gjitha rasteve të reja në botë. Rusia, Ukraina dhe Rumania janë vendet të goditura më rëndë.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts