Britania shpërfill infektimet

21:10 19/07/2021

Mbretëria e Bashkuar heq të gjitha kufizimet nga COVID-19, pavarësisht variantit Delta

Rritja e infektimeve nga varianti Delta nuk e ka ndalur BritaninĂ« e Madhe tĂ« heqĂ« pothuajse tĂ« gjitha kufizimet nga koronavirusi. Rastet e reja po u afrohen niveleve rekorde por sĂ«rish britanikĂ«t po festojnĂ« ditĂ«n e lirise. Vendi tani do tĂ« jetĂ« i lehtĂ«suar totalisht ku nuk do ketĂ« kufizime se sa persona mund tĂ« taken dhe tĂ« jenĂ« pjesĂ« e organizimeve, pĂ«rfshirĂ« klubet e natĂ«s. Maska rekomandohet tĂ« vendoset nĂ« disa hapĂ«sira, mirĂ«po nuk do tĂ« kĂ«rkohet me detyrim. NĂ« njĂ« material tĂ« publikuar nĂ« “Tqitter”, Johnson thotĂ«  se tani Ă«shtĂ« “momenti i duhur” pĂ«r tĂ« jetĂ«suar fazĂ«n finale tĂ« heqjes sĂ« masave.

“NĂ«se nuk bĂ«jmĂ« diçka tĂ« tillĂ« tani, ne duhet ta pyesim veten se kur do ta bĂ«jmĂ«?” u ka thĂ«nĂ« Johnson qytetarĂ«ve.“MirĂ«po duhet ta bĂ«jmĂ« kĂ«tĂ« gjĂ« me kujdes. Duhet ta kujtojmĂ« se virusi Ă«shtĂ« ende me ne. Numri i tĂ« infektuarve po rritet, po e shohim variantin jashtĂ«zakonisht ngjitĂ«s Delta”, shprehet Kryeministri britanik.

Masat qe ishin nĂ« fuqi pĂ«r 17 muaj u hoqĂ«n disa orĂ« pasi Johnson dhe shefi i thesarit Rishi Sunak, bĂ«nĂ« tĂ« ditur se do t’i nĂ«nshtrohen masĂ«s 10-ditore tĂ« karantinĂ«s. TĂ« dy zyrtarĂ«t kanĂ« qenĂ« nĂ« kontakt me Sekretarin britanik pĂ«r ShĂ«ndetĂ«sinĂ«, Sajid Javid mĂ« 16 Korrik, i cili Ă«shtĂ« infektuar me koronavirus, pavarĂ«sisht pse ka marrĂ« dy doza tĂ« vaksinĂ«s kundĂ«r kĂ«tij virusi.

Mbretëria e Bashkuar regjistron mbi 50,000 raste të infektimit në ditë. Pavarësisht rritjes së numrit të të infektuarve Johnson vlerëson se është koha që ekonomia të rihapet, pasi gati 90% e popullsisë së rritur ka marrë të paktën një dozë të vaksinës, ndërsa 68% të dyja dozat. Në gjithë globin, varianti Delta, i identifikuar fillimisht në Indi, është duke shkaktuar rritje të infektimit dhe është duke rrezikuar rikthimin e masave kufizuese në disa vende.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.