Britania strategji kundër obezitetit

13:00 13/06/2022

Britania do të përcaktojë strategjinë e saj të parë kombëtare të ushqimit kundër obezitetit e fokusuar në shtimin e prodhimit vendas për të rritur sigurinë ushqimore. Më herët kryeministri britanik Boris Johnson paraqiti një propozim për taksimin e kripës dhe sheqerit në ushqimet e përpunuara për të ulur mbipeshën, por kjo gjë iu refuzua. Qeveria tha se agresioni rus në Ukrainë ka goditur furnizimet ushqimore duke shkaktuar rritje të çmimeve.

Plani do të ruajë gjerësisht nivelin aktual të ushqimit të prodhuar në vend, ndërsa rrit prodhimin në disa sektorë si hortikultura dhe prodhimet e detit. Sektori i bujqësisë do të marrë një total prej 270 milionë paund investime deri në vitin 2029, ka bërë të ditur qeveria.

Kryeministri Boris Johnson tha se strategjia do tĂ« mbĂ«shtesĂ« fermerĂ«t dhe do tĂ« ndihmojĂ« nĂ« mbrojtjen e furnizimeve ushqimore kundĂ«r goditjeve tĂ« ardhshme ekonomike. “Duke shfrytĂ«zuar teknologjitĂ« e reja dhe inovacionin, ne do tĂ« rritemi dhe do tĂ« konsumojmĂ« mĂ« shumĂ« nga ushqimi ynĂ«, duke hapur vende pune nĂ« tĂ« gjithĂ« vendin dhe duke rritur ekonominĂ«, e cila nga ana tjetĂ«r do tĂ« ndihmojĂ« nĂ« uljen e presionit mbi çmimet,” tha Johnson nĂ« njĂ« deklaratĂ«.

Partia Laburiste edhe mĂ« herĂ«t ka deklaruar se qeveria ka dĂ«shtuar tĂ« jepte financime nĂ« sektorĂ«t jetikĂ« kjo edhe pĂ«r shkak tĂ« krizĂ«s si ajo e pandemisĂ« dhe lufta qĂ« ka prekur mbarĂ« botĂ«n. Reuters raporton se MbretĂ«ria e Bashkuar Ă«shtĂ« nĂ« njĂ« krizĂ« dhe njerĂ«zit po pĂ«rballen me  kosto tĂ« jetesĂ«s me çmimet e ushqimeve nĂ« rritje, paga tĂ« ulĂ«ta dhe taksat qĂ« rriten.

Nuk ka dyshim se obeziteti po bĂ«het njĂ« problem i madh nĂ« MbretĂ«rinĂ« e Bashkuar. Me mbi gjysmĂ«n e popullsisĂ« tashmĂ« tĂ« klasifikuar si mbipeshĂ« ose obeze, numri i problemeve shĂ«ndetĂ«sore tĂ« lidhura si diabeti dhe presioni i lartĂ« i gjakut po rritet gjithashtu, gjĂ« qĂ« mund tĂ« çojĂ« nĂ« ulje tĂ« jetĂ«gjatĂ«sisĂ« dhe rritje tĂ« presionit mbi autoritetet shĂ«ndetĂ«sore. 64 pĂ«rqind e tĂ« rriturve britanikĂ« tani janĂ« mbipeshĂ«. 

Klan News

TĂ« ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.