Britanikët presion kryeministrit Johnson/ Nënshkruajnë peticion, kërkojnë një ditë pushim nëse Anglia fiton Euro 2020, mbi 320 mijë firma të mbledhura

Kryeministri Boris Johnson po vihet nën presion për t’u dhënë punëtorëve një ditë pushim nëse Anglia fiton kampionatin e Euro 2020 të dielën.

Një peticion në faqen e internetit të Parlamentit i kaloi 320,000 nënshkrime të premten. Në peticion thuhet se një ditë shtesë pushimi do të ndihmonte familjet të shikonin ndeshjen së bashku.

Johnson tha se dhënia e asaj që quhet “pushim bankar” tani do të ishte “fat joshës”.

Kongresi i Unionit të Tregtisë gjithashtu u bëri thirrje firmave të jenë fleksibël, nëse është e mundur, dhe të lejojnë punëtorët të fillojnë më vonë të hënën. Disa dyqane po ndryshojnë orët e tyre për të akomoduar ngjarjen e madhe.

Co-op po mbyll dyqanet e tij në 7.45 pasdite të dielën, në vend se koha e mbylljes normale mes 10-11 pasdite, në mënyrë që t’i japë stafit mundësinë për të parë ndeshjen.

Tesco gjithashtu do të mbyllë dyqanet e saj Express në Angli në 7:45 pasdite të dielën në mbrëmje.

Zinxhiri i supermarketeve Lidl do të ndryshojë orët e hapjes të hënën nëse Anglia fiton për t’i lejuar stafit një orë shtesë për t’u relaksuar në mëngjes.

Parlamenti shqyrton të gjitha peticionet që marrin më shumë se 100,000 nënshkrime për një debat.

“Pushimet bankare” krijohen sipas Aktit Bankar dhe të Marrëveshjeve Financiare 1971, ose krijohen nga shpallja mbretërore, domethënë nga Mbretëresha, e cila vepron sipas këshillave të qeverisë. Pushimet bankare nuk janë në fakt pushime ligjore, megjithëse shumica e punëtorëve e marrin ditën e pushimit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *