Bruksel–NATO: Në samitin e ardhshëm vendime mbi sigurinë afatgjatë

Udhëheqësit e NATO-s janë të gatshëm të marrin vendime për të ofruar një siguri afatgjatë, deklaroi kreu i aleancës ushtarake.

Udhëheqësit do të mblidhen të hënën në Bruksel për herë të parë që nga viti 2018, ndërkaq, takimi i nivelit të lartë do të hapë një kapitull të ri në historinë e aleancës duke rënë dakord mbi “një agjendë ambicioze dhe largpamëse të NATO-s për vitin 2030”, theksoi Jens Stoltenberg para gazetarëve.

“Ky është një moment i rëndësishëm për aleancën që t’u përshtatet sfidave, të tilla si Rusia dhe Kina, që i kundërvihen rendit ndërkombëtar të bazuar në rregulla, kërcënimi i vazhdueshëm i terrorizmit, sulmet e sofistikuara kibernetike, teknologjitë shqetësuese dhe ndryshimet klimatike”, theksoi ai.

Stoltenberg shtoi se koncepti strategjik i grupit duhet të rishikohet pasi bota ka ndryshuar që nga miratimi i tij në vitin 2010.

Ai pret që udhëheqësit do t’i japin mandatin për të punuar në konceptin strategjik që do të miratohet në vitin 2022.

“Misioni im është një angazhim i qartë nga aleatët për të ulur ndjeshëm misionet ushtarake dhe që NATO të kontribuojë në synimin zero emetime”, theksoi ai.

Koncepti i ri ka për qëllim gjithashtu të adresojë sfidat e rritjes së ndikimit të Kinës, e cila nuk është përmendur më parë, si dhe të trajtojë qasjen e një Rusie më agresive me të cilën NATO ka një nga pikat më të ulëta të marrëdhënieve të saj që nga Lufta e Ftohtë.

“Samiti gjithashtu do të marrë vendime rreth përdorimit të fushave të reja operacionale, kibernetikës dhe hapësirës”, theksoi shefi i NATO-s.

Udhëheqësit e NATO-s gjithashtu do të miratojnë një politikë të re të mbrojtjes kibernetike bazuar në konsultimet politike dhe planifikimin ushtarak për të mbajtur t’i sigurta sistemet e NATO-s.

Stoltenberg pret që të dërgojë një mesazh të qartë në samit se NATO është e vendosur të mbrojë veten në mënyrë efektive si në hapësirë, ashtu edhe në çdo fushë tjetër e tokës, detit dhe ajrit.

Udhëheqësit gjithashtu do të miratojnë një politikë të re mbi dhunën seksuale që lidhet me konfliktet. // ATSH 

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.