“Brutalitet i tmerrshëm rus!”- Biden dënon sulmet vdekjeprurëse në Ukrainë! Presidenti amerikan zotohet të rrisë mbrojtjen ajrore

brutalitet i tmerrshem rus biden denon sulmet vdekjeprurese ne ukraine presidenti amerikan zotohet te rrise mbrojtjen ajrore“Brutalitet i tmerrshëm rus” e ka cilësuar Joe Biden sulmin e Rusisë ndaj civilëve dhe një spitali fëmijësh në Ukrainë.

ukraine kiev

 “Është kritike që bota të vazhdojë të qëndrojë me Ukrainën në këtë moment të rëndësishëm dhe që ne të mos injorojmë agresionin rus”, tha presidenti amerikan në një deklaratë të Shtëpisë së Bardhë , duke shtuar: “Ne do të shpallim masa të reja për të forcuar mbrojtjen ajrore të Ukrainës që ndihmojnë në mbrojtjen e qyteteve dhe civilëve të tyre.”

Deklarata e presidentit erdhi në prag të një samiti të NATO-s në Uashington që shënon 75-vjetorin e aleancës transatlantike dhe që do të bashkojë Zelenskyn dhe liderët e vendeve që i kanë ofruar Kievit dhjetëra miliarda dollarë ndihmë ushtarake.

Ky është cilësuar si një nga sulmet ajrore më të rënda ruse ndaj Ukrainës që nga fillimi i luftës. Qeveria e Volodymyr Zelenskiy shpalli të martën një ditë zie pasi të paktën 38 civilë u vranë në një seri sulmesh ku objektivat përfshinin spitalin më të madh të fëmijëve në Ukrainë, duke lënë një numër të panjohur të bllokuar nën rrënojat në Kiev. Katër nga të vdekurit ishin fëmijë, tha presidenti ukrainas të martën.

Të martën Zelensky tha se operacionet e shpëtimit vazhduan gjatë gjithë natës pas sulmeve të së hënës në Kiev, si dhe në qytetet Kryvyi Rih dhe Dnipro. Ai tha se 190 persona u plagosën dhe 64 u shtruan në spital.

“Unë jam mirënjohës për të gjithë ata që po shpëtojnë dhe kujdesen për njerëzit tanë, për të gjithë të përfshirë dhe për të gjithë ata që po ndihmojnë,” postoi ai në X sipas The Guardian.

Më shumë se 100 ndërtesa u dëmtuan. “Terroristët rusë duhet të përgjigjen për këtë”, tha Zelensky.

Imazhet e shpërndara nëpër botë treguan prindërit që mbanin foshnja në rrugë jashtë spitalit Okhmatdyt të Kievit, të trullosur dhe duke qarë pas sulmit të rrallë ajror të ditës.

Dritaret ishin thyer dhe panelet ishin grisur dhe qindra banorë të Kievit po ndihmonin në pastrimin e mbeturinave.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts