Bullgaria do të dërgojë 100 automjete të blinduara në Ukrainë

Një ligjvënës i partisë në pushtet në Bullgari zbuloi se qeveria do të dërgojë 100 automjete të blinduara në Ukrainë.

Automjetet janë mbajtur në depot e ushtrisë që nga fundi i viteve 1980, sipas anëtarit të partisë së Bullgarisë Demokratike Ivajlo Mirçev.

Bullgaria mund të marrë ndihmën amerikane në këmbim, tha ai, duke shtuar se disa nga automjetet do të riparohen përpara se të dërgohen në Ukrainë.

Mirçev theksoi se plani ka mbështetjen e koalicionit qeverisës të qeverisë, partisë Lëvizja për të Drejta dhe Liri (MRF), kryeministrit, ministrat e brendshëm dhe të mbrojtjes, si dhe komisioni i mbrojtjes në parlament.

Në përgjigje të një pyetjeje në lidhje me shitjet e armëve dhe municioneve në Ukrainë, ai deklaroi se shitjet e armëve të vendit në Kiev në 16 muajt e fundit arritën në 2.5 miliardë euro (afërsisht 2.8 miliardë dollarë).

Mirçev parashikoi se vëllimi do të arrinte 3.5 miliardë euro (afërsisht 3.9 miliardë dollarë) deri në fund të vitit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts