Bullgaria forcon masat anti-Covid 19

14:00 18/03/2021

Rritet frikshëm numri i të infektuarve dhe repartet e trajtimit intensiv janë tejmbushur

Në sfondin e shifrave në rritje të ndjeshme Covid-19 në Bullgari, Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angelov njoftoi se që nga 22 marsi, do të aplikohen 10 ditë masa më të ashpra në të gjithë vendin.

Masat përfshijnë mbylljen e restoranteve dhe qendrave tregtare, megjithëse disa shërbime në to do të lejohen. Vizitat në të gjitha restorantet dhe institucionet argëtuese janë pezulluar, ndërsa dërgesat në shtëpi dhe zyra do të lejohen.

Në hotele, pronarët duhet të rregullojnë që vizitorët të shërbehen në dhomat e tyre. Të gjitha dyqanet duhet të mbyllen, me përjashtim të dyqaneve që shesin ushqime, shërbime mjekësore, farmaci, dyqane kafshësh, banka, shërbime sigurimesh etj.

Kinematë, muzetë, galeritë, sallat e koncerteve dhe vallëzimit janë pezulluar. Festimet private si dasmat dhe pagëzimet nuk mund të marrin pjesë nga më shumë se 15 persona.

NĂ« 24 orĂ«t e fundit Bullgaria ka regjistruar 4,374 raste tĂ« reja tĂ« Covid-19 dhe 107 vdekje. Numri i personave tĂ« shtruar nĂ« spital Ă«shtĂ« 7,600, vazhdon tĂ« rritet, 612 pacientĂ« janĂ« nĂ« pavijone tĂ« kujdesit intensiv.

QĂ« nga shpĂ«rthimi i pandemisĂ«, 11,579 kanĂ« vdekur dhe 291 mijĂ« janĂ« infektuar me Covid-19, sipas statistikave zyrtare. Deri mĂ« tani nĂ« Bullgari janĂ« administruar 4,287 vaksina kundĂ«r COVID-19, 3,803 tĂ« Pfizer/BioNTech dhe 484 tĂ« Moderna, si dhe disa doza tĂ« AstraZeneca-Oxford. 

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *