Bundestag-u forcon rregullat e Covid-19, shtohen rastet e Omicron

09:10 13/01/2022

Në ditën kur Gjermania raportoi një numër rekord të rasteve me COVID-19, Bundestagu ka forcuar kufizimet. Jo të gjithë parlamentarët janë dakord, në radhë të parë AfD-ja e ekstremit të djathtë është kundër.

Të mërkurën (12.01) një tabelë me shënimin teste për Covid-19 i orientonte deputetët drejt kësaj stende. Ky rregull për parlamentarët vjen pikërisht në ditën kur Instituti i Mbikqyrjes Shëndetësore dhe Profilaksisë Robert Koch (RKI) komunikoi një rekord të ri të infeksioneve brenda një dite, mbi 80.000 raste me Covid.

NĂ« sfondin e rritjes sĂ« rasteve me Covid-19, parlamenti gjerman tĂ« mĂ«rkurĂ«n (12.01) votoi vendosjen e rregullave mĂ« tĂ« forta nĂ« mbarĂ« vendin, e po ashtu edhe pĂ«r hyrjen nĂ« parlament. DeputetĂ«t pĂ«r tĂ« hyrĂ« nĂ« sallĂ«n plenare dhe nĂ« sallat e mbledhjeve tĂ« grupeve parlamentare e tĂ« komisioneve duhet nĂ« rast se nuk kanĂ« marrĂ« dozĂ«n pĂ«rforcuese tĂ« vaksinĂ«s tĂ« paraqesin pĂ«rpos dokumentit tĂ« vaksinimit, ose vĂ«rtetimit tĂ« shĂ«rimit nga Covid edhe njĂ« test negativ antigjen.

Deputetët që nuk mund të vaksinohen për arsye shëndetësore mund të hyjnë në sallën plenare me një test negativ PCR. Por deputetët e tjerë që nuk janë vaksinuar plotësisht lejohen të marrin pjesë në seanca vetëm duke qendruar në lozhën e publikut. Por edhe për të hyrë në këto mjedise lipset një test negativ antigjen.

PĂ«r ata qĂ« nuk duan t’u pĂ«rmbahen kĂ«tyre rregullave janĂ« parashikuar gjoba. Administrata e Bundestag-ut planifikon gjoba nga 1.000 euro pĂ«r herĂ«n e parĂ« dhe 2.000 euro nĂ«se shkejet pĂ«rsĂ«riten. Madje ata mund tĂ« konfrontohen edhe me refuzimin e fletĂ«hyrjes.

AfD kundër

Të gjithë grupet parlamentare në Bundestag votuan në favor të rregullores së re, me përjashtim të partisë Alternativa për Gjermaninë (AfD), së cilës i mungonte gati gjysma e deputetëve në seancën e së mërkurës.

Disa prej deputetëve të AfD-së ishin ulur në lozhën e publikur, ndërsa të tjerë në vendet e tyre të zakonshme. Por gati gjysma e vendeve të tyre në sallë ishin të zbrazur.

DeputetĂ«t e AfD-sĂ« – si ata tĂ« ulur nĂ« sallĂ«n plenare edhe ata nĂ« lozhĂ«n e publikut disa herĂ« e ndĂ«rprenĂ« fjalimin e kancelarit Olaf Scholz duke mbajtur pllakata nĂ« shprehje tĂ« kundĂ«rshtimit tĂ« tyre ndaj masave rigoroze, gjĂ« qĂ« nĂ« fakt Ă«shtĂ« kundĂ«r rregullores sĂ« Bundestag-ut.

Deputetët e pa vaksinuar në lozhën e publikut

NĂ« pankartat e tyre shkruhej “liri nĂ« vend tĂ« pĂ«rçarjes” — duke iu referuar komentit tĂ« deputetit tĂ« AfD-sĂ« Bernd Baumann, i cili tha, se masat e marra po pĂ«rçajnĂ« jo vetĂ«m shoqĂ«rinĂ«, por edhe kĂ«tĂ« parlament.”

Deputetja e partisĂ« “E Majta” Sahra Wagenknecht, e cila e thotĂ« hapur se nuk Ă«shtĂ« vaksinuar ndaj COVID-19, gjithashtu i kritikon rregullat e vendosura nĂ« seancĂ«n e sĂ« mĂ«rkurĂ«s. “Ndalimi i deputetĂ«ve (tĂ« pa vaksinuar) nga prania nĂ« sallĂ«n plenare nĂ« vend qĂ« tĂ« vendosen testime pĂ«r tĂ« gjithĂ«, Ă«shtĂ« e paarsyeshme nĂ« aspektin epidemiologjik e po ashtu edhe antikushtetuese nisur nga fakti, qĂ« vaksina nuk tĂ« mbron plotĂ«sisht nga njĂ« infektim”, i tha Wagenknecht portalit news hub RND.

AfD-ja thotĂ« se do tĂ« ngrejĂ« padi kundĂ«r rregullores sĂ« re nĂ« Bundestag. Alice Weidel, bashkĂ«kryetarja e AfD-sĂ«, tha se “mandati i lirĂ« i deputetit Ă«shtĂ« i kufizuar tashmĂ« prej rregullave tĂ« reja”.

‘Roli shembull’ pĂ«r shoqĂ«rinĂ«

Andrew Ullmann, deputeti i partisĂ« Liberal Demokrate (FDP) njĂ«kohĂ«sisht edhe mjek pĂ«r sĂ«mundjet infektive i hedh poshtĂ« kritikat: “KĂ«to rregulla tĂ« reja nĂ« parlament janĂ« tĂ« rĂ«ndĂ«sishme pĂ«r t’u treguar njerĂ«zve jashtĂ« parlamentit, se edhe pĂ«r ne vlejnĂ« tĂ« njĂ«jtat rrregulla. Ne kemi pĂ«rgjegjĂ«sinĂ« tĂ« veprojmĂ« kĂ«tu si njĂ« shembull”, tha Ullmann pĂ«r DW.

Rregullat e reja në Bundestag janë të njëjtat sikurse vlejnë edhe për baret e restorantet në mbarë vendin.

Të pesë grupet parlamentare votuan në favor të rregullores së re duke argumentuar, se qëllimi është të sigurojnë që puna të vazhdojë pa u cënuar.

“GjatĂ« Krishtlindjeve pamĂ«, se si disa deputetĂ« merrnin pjesĂ« nĂ« mbledhjet e komisioneve edhe pse ishin testuar pozitivisht. Kjo bĂ«ri qĂ« pĂ«r shkak tĂ« kontaktit tĂ« dĂ«rgoheshin tĂ« gjithĂ« deputetĂ«t nĂ« karantinĂ«â€, tha Ullmann. Bundestagu aplikon rregulla strikte edhe pĂ«r pĂ«rdorimin e maskĂ«s mbrojtĂ«se. Tani lejohen vetĂ«m maskat FFP2 /N95 nĂ« tĂ« gjithĂ« godinĂ«n. Maskat mund tĂ« hiqen vetĂ«m kur deputetĂ«t referojnĂ« nĂ« pult./DW

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *