Bundestagu gjerman miraton dërgimin e armëve të rënda në Ukrainë

bundestagu gjerman miraton dergimin e armeve te renda ne ukraine
bundestagu gjerman miraton dergimin e armeve te renda ne ukraine

Bundestagu gjerman, dhoma e ulët e Parlamentit, votoi të enjten për të ofruar “mbështetje gjithëpërfshirëse për Ukrainën”, duke lejuar dërgimin e armëve të rënda në vend.

Një propozim përkatës, i cili u miratua me një votim 586 pro dhe 100 kundër, lejon “furnizimin e Ukrainës me armë efektive, përfshirë të rënda, dhe sisteme komplekse”. Dorëzimet gjithashtu duhej të përshpejtoheshin.

Megjithatë, qeverisë gjermane iu kërkua gjithashtu “të mbështesë të gjitha përpjekjet e qeverisë ukrainase për të arritur një armëpushim në negociata të drejtpërdrejta me udhëheqjen ruse”, sipas një deklarate të Bundestagut.

Grupet parlamentare të partive qeverisëse Partia Social Demokratike, Partia e Gjelbër dhe Partia Demokratike e Lirë si dhe sindikata e opozitës CDU/CSU paraqitën propozimin pas zgjidhjes së mosmarrëveshjeve fillestare.

Përpara votimit, Alternativa e djathtë për Gjermaninë dhe Partia e Majtë deklaruan të votojnë kundër propozimit për shkak të shqetësimeve për një përshkallëzim të mundshëm të konfliktit Rusi-Ukrainë.

Të martën, ministrja e Mbrojtjes Christine Lambrecht konfirmoi se Gjermania do të furnizojë Ukrainën me tanke anti-ajrore Gepard dhe do të sigurojë trajnime për ushtarët e vendit.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova tha javën e kaluar se vendet anëtare të Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO) po bëjnë gjithçka për të zgjatur konfliktin e armatosur në Ukrainë.

Vendet e NATO-s po rrisin furnizimet me pajisje ushtarake, armë dhe municione për Ukrainën dhe po e shtyjnë Kievin të vazhdojë “agresionin” kundër Donbasit, tha Zakharova në konferencën e saj javore.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts