Bursa nuk preket nga pandemia

13:40 02/04/2021

Në mbarë botën bursat duket se nuk janë prekur aspak prej pandemisë Corona. Edhe në Frankfurt, ku indeksi gjerman i aksioneve DAX po thyen rekorde. Impresionet e Konrad Busen nga Bursa e Frankfurtit në kohë pandemie.

Në bursë ka rënë qetësia. Në tryezat rrumbullake të pajisura me kompjuter, ku punojnë tregtuesit e aksioneve, sheh vetëm ndonjerin të ulur diku në vetmi. Të tjerë financierë të bursës punojnë nga shtëpia. Të intervistosh ndokënd në sallën kryesore të bursës është e ndaluar.

NĂ« mur tabelat klasike tĂ« bursĂ«s shfletohjnĂ« herĂ« pas here automatikisht pllakĂ«zat e bardha ose tĂ« zeza, qĂ« tregojnĂ« kurset e aksioneve. Prej kohĂ«sh nĂ« fakt kjo tabelĂ« mund tĂ« ishte zĂ«vendĂ«suar me njĂ« monitor digjital, por kĂ«tu nĂ« bursĂ« tregĂ«tuesit janĂ« tĂ« kĂ«naqur qĂ« vazhdojnĂ« tĂ« ekzistojnĂ« tabelat shfletuese. TĂ« paktĂ«n kĂ«shtu ndihet tĂ« ketĂ« pak aktivitet tek dĂ«gjon shfletimin e pllakĂ«zave shenjuese, sepse ndĂ«rkohĂ« nĂ« bursĂ« nuk bĂ«zan mĂ« askush, vrulli e thirrjet si dikur nĂ« sallĂ«n kryesore prej kohĂ«sh kanĂ« marrĂ« fund.

Por edhe sa do të vazhdojë të ecë mirë bursa?

Tabela e DAX-it nĂ« ballĂ« tĂ« sallĂ«s sĂ« tregtimit tĂ« aksioneve tregon me saktĂ«si ndryshimin e indeksit gjerman tĂ« aksioneve, qĂ« menaxhohet prej kompjuterave tĂ« komanduar diku shumĂ« larg kĂ«saj godine. Grafiku i DAX-it Ă«shtĂ« nĂ« tĂ« shumtĂ«n e kohĂ«s njĂ« linjĂ« me zik-zaket e kurbĂ«s, qĂ« shkon vetĂ«m lart, sepse aktualisht me vlerĂ«n 15.000 pikĂ« DAX-i ka arritur njĂ« nivel tĂ« paparĂ« ndonjĂ«herĂ« mĂ« parĂ«. Depozituesit me kujdes vazhdojnĂ« tĂ« manovrojnĂ« me depozitat e tyre duke i dhĂ«nĂ« DAX-it impulse tĂ« lehta nĂ« ngjitje, ndĂ«rsa pyesin veten: „A mund tĂ« vazhdojnĂ« kĂ«to rekorde? EshtĂ« kjo e gjitha me  bazĂ« tĂ« fortĂ«?” E vlen tĂ« theksojmĂ«, qĂ« nĂ« fillim tĂ« pandemisĂ« kursi i aksioneve kishte rĂ«nĂ« nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« pashembullt.

Bursa: “VĂ«r maskĂ«n dhe ec pĂ«rpara”

Börse in Frankfurt/Main Handelssaal

Gati dhjetĂ« pĂ«rqind u rrit DAX-i sivjet nĂ« tremujorin e parĂ«, nĂ« tĂ« njĂ«jtĂ«n kohĂ« ekonomia gjermane u tkurr sĂ«rish. Izolimet prej koronavirusit dhe njĂ« rihapje qĂ« po shtyhet gjtihnjĂ« e mĂ« shumĂ« kryesisht nĂ« tregtinĂ« me pakicĂ« apo nĂ« gastronomi nuk i kanĂ« stepur depozituesit nĂ« tregun e aksioneve. VĂ«r maskĂ«n dhe ec pĂ«rpara, kjo duket tĂ« jetĂ« aktualisht motoja nĂ« bursĂ«. Shpresa bazohet tek ndihmat miliardĂ«she e bilionĂ«she tĂ« shtetit, qĂ« po premtohen kudo nĂ« botĂ«. NĂ« BE do tĂ« derdhen 750 miliardĂ« Euro nĂ« fondet e rindĂ«rtimit Next Generation EU dhe presidenti i SHBA-sĂ« Joe Biden do tĂ« investojĂ« para nĂ« infrastrukturĂ«. Ende asnjĂ« cent nuk Ă«shtĂ« lĂ«vruar nga kĂ«to, por shpresa nĂ« bursĂ« i ka dhĂ«nĂ« krah tregtimit tĂ« aksioneve.

Skenari i “kaçurrelĂ«ses sĂ« artĂ«â€

Por nga ana tjetĂ«r edhe spekulimet me çmimet e larta e kanĂ« rritur inflacionin. KĂ«tĂ«  mund ta kuptosh prej interesave, qĂ« janĂ« rritur pĂ«r bonot amerikane tĂ« thesarit (Treasury Bonds dhjetĂ«-vjeçare), ato kanĂ« aktualisht njĂ« interes me gati dy pĂ«rqind. Por sidoqoftĂ« nuk pritet qĂ« Banka e Rezervave tĂ« vendosĂ« frenĂ«n. Shefi i Federal Reserve (Fed) disa herĂ« gjatĂ« muajve tĂ« fundit ka bĂ«rĂ« tĂ« qartĂ«, qĂ« bankierĂ«t e rezervave janĂ« tĂ« gatshĂ«m tĂ« tolerojnĂ« njĂ« rritje tĂ« çmimeve deri nĂ« 2.4 pĂ«rqind. NĂ« njĂ« afat tĂ« afĂ«rt pra Fed do ta lerĂ« tĂ« ulĂ«t interesin orientues nga 0 deri nĂ« 0,25 pĂ«rqind dhe do tĂ« vazhdojĂ« tĂ« blejĂ« bono nĂ« tregje, çdo muaj pĂ«r rreth 120 muliardĂ« DollarĂ«. Kjo Ă«shtĂ« makineria e prodhimit tĂ« parasĂ«, qĂ« i mban tregjet nĂ« funksionim.

Rritja e çmimeve Ă«shtĂ« e mirĂ« pĂ«r sipĂ«rmarrjet, tĂ« cilĂ«ve u duhet njĂ«kohĂ«sisht tĂ« llogarisin me shtrenjtimin e kredive. Edhe nĂ« EurozonĂ« Banka Qendrore Europiane (BQE) vazhdon tĂ« mbĂ«shtetet tek politika dorĂ«lĂ«shuar e parasĂ«. Me kĂ«tĂ« ajo ushqen skenarin e ashtuquajtur “kaçurrelĂ«sja e artĂ«â€: kjo nĂ«nkupton krijimin e njĂ« mjedisi me interesa tĂ« ulĂ«ta, inflacion tĂ« moderuar e po ashtu rritje ekonomike tĂ« moderuar. “VajzĂ«n me kaçurrela” nĂ« fakt ende askush nuk po e sheh nĂ« bursĂ«, madje pĂ«r shkak tĂ« koronavirusit asaj do t’ia ndalonin hyrjen. Por mjafton vetĂ«m qĂ« “kaçurrelĂ«sja” po luan tani rol nĂ« kokat e atyre qĂ« merren me bursĂ«n./DW

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.