Buxheti i madh i Biden

12:24 29/05/2021

Projekti përfaqëson një rritje të ndihmave ndërkombëtare, programe sociale dhe investime në ndryshimin e klimës

Presidenti i SHBA, Joe Biden ka publikuar buxhetin e tij tĂ« parĂ« vjetor njĂ« plan shpenzimi prej  6 trilionĂ« dollarĂ«sh qĂ« pĂ«rfshin rritje tĂ« madhe tĂ« taksave pĂ«r amerikanĂ«t mĂ« tĂ« pasur.

Ky projekt-buxhet përfaqëson një rritje të ndjeshme në shpenzimet për ndihma ndërkombëtare, diplomaci dhe ndryshimet klimatike, ndërkohë që përfshin rritje modeste të shpenzimeve për mbrojtjen.

Plani pritet të miratohet nga Kongresi, por ka hasur me kundërshti nga republikanët të cilët e kanë cilësuar si tepër të shtrenjtë. Sipas planit, borxhi do të arrinte 117% të PBB deri në 2031, duke tejkaluar nivelet gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Buxheti i Biden pĂ«rfshin njĂ« kĂ«rkesĂ« 1.5trilionĂ« dollarĂ« pĂ«r shpenzime operative pĂ«r Pentagonin dhe departamentet e tjera qeveritare. Ai gjithashtu pĂ«rfshin dy plane qĂ« ai ka publikuar mĂ« parĂ«, planin e tij tĂ« punĂ«s prej 2.3 milionĂ« dollarĂ« dhe njĂ« plan pĂ«r familjet prej 1.8 milionĂ« dollarĂ«.

Biden Ă«shtĂ« Presidenti i parĂ« nĂ« dekada qĂ« pĂ«rjashton ndalimin e mbulimit tĂ« abortit, njĂ« veprim qĂ« tashmĂ« Ă«shtĂ« duartrokitur nga progresistĂ«t. Ai mbĂ«shteti ndryshimin pĂ«r vite pĂ«rpara se tĂ« ndryshonte kursin gjatĂ« fushatĂ«s presidenciale tĂ« vitit tĂ« kaluar.

Por plani i Presidentit përballet me një betejë të ashpër në Senat, ku disa anëtarë të qendrës së partisë së tij mund të përkrahen me Republikanët në mbështetjen e Amendamentit të Hyde. Ndryshimi Hyde është një dispozitë federale që thotë se paratë e taksapaguesve nuk mund të financojnë abortet në shtetet e SHBA përveç rasteve të përdhunimit dhe incestit.

Kongresi ka kohĂ« deri nĂ« fund tĂ« shtatorit pĂ«r tĂ« miratuar fatura tĂ« reja shpenzimesh. NĂ«se ata nuk arrijnĂ« tĂ« kalojnĂ« njĂ« buxhet tĂ« ri, qeveria mund tĂ« mbyllet pjesĂ«risht.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *