Cambridge Analytica, Meta do të zgjidhë çështjen e skandalit për 725 milionë dollarë

Pronari i Facebook, Meta Platforms, ka rënë dakord të paguajë 725 milionë dollarë për të zgjidhur një padi kolektive që akuzon gjigantin e mediave sociale për lejimin e palëve të treta, përfshirë Cambridge Analytica, për të hyrë në informacionin personal të përdoruesve.

Marrëveshja e propozuar, e zbuluar natën e së enjtes në dokumentet e gjykatës, lidhet me padinë e ngritur pas zbulimeve në 2018 se Facebook lejoi firmën britanike të konsulencës politike Cambridge Analytica të aksesonte të dhënat e 87 milionë përdoruesve.

Avokatët e paditësve thanë se marrëveshja e propozuar është më e madhja e arritur ndonjëherë në një padi të grupit të të dhënave personale në SHBA dhe shuma më e madhe që Meta ka paguar ndonjëherë për të zgjidhur një padi kolektive.

Meta nuk pranoi asnjë shkelje si pjesë e marrëveshjes, e cila duhet të miratohet nga një gjykatës federal në San Francisko . Kompania tha në një deklaratë se zgjidhja “është në interesin më të mirë të komunitetit tonë dhe aksionarëve tanë”.

Cambridge Analytica, tashmë i zhdukur, punoi në fushatën e suksesshme presidenciale të Donald Trump në vitin 2016 dhe fitoi akses në informacionin personal të miliona llogarive në Facebook për të mbledhur të dhëna për votuesit dhe për t’i synuar ata në mënyrë efektive.

Cambridge Analytica e mori informacionin pa pëlqimin e përdoruesve nga një studiues të cilin Facebook e kishte lejuar të zhvillonte një aplikacion në rrjetin e tij që mblidhte të dhëna nga miliona përdorues të Facebook.

Në vitin 2019, Facebook ra dakord të paguante 5 miliardë dollarë për të zgjidhur një hetim të Komisionit Federal të Tregtisë për praktikat e tij të privatësisë dhe 100 milionë dollarë për të shlyer akuzat nga Komisioni i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbime të SHBA-së (SEC) që mashtronte investitorët në lidhje me keqpërdorimin e të dhënave të përdoruesve.

Hetimet nga prokurorët e shtetit janë duke vazhduar dhe kompania po lufton ndaj një padie nga prokurori i përgjithshëm i Uashingtonit.

Marrëveshja e djeshme zgjidh akuzat nga përdoruesit e Facebook se kompania ka shkelur ligje të ndryshme federale dhe shtetërore duke lejuar zhvilluesit e aplikacioneve dhe partnerët e biznesit të mbledhin të dhënat e tyre personale në një bazë të gjerë pa pëlqimin e tyre.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts