Capri, ishulli i bukur italian rihapet në Qershor

21:59 04/05/2021

Capri, destinacioni joshës turistik me pallate të mrekullueshme, restorante të klasit botëror do mirëpresë vizitoret pas një viti mbyllje.

Ashtu si pjesa tjetĂ«r e ItalisĂ«, po hapet ngadalĂ«. Darkat nĂ« natyrĂ« u bĂ«nĂ« tĂ« mundura pĂ«rsĂ«ri nĂ« 26 prill dhe ngrĂ«nia nĂ« ambiente tĂ« mbyllura do tĂ« lejohet nĂ« fillim tĂ« qershorit.

[embedded content]

Kryetari i Bashkisë Capri, Marino Lembo, shpreson se më e keqja ka mbaruar për 14,000 banorët e ishullit.

Turizmi në ishull, i bërë i famshëm në shekullin e kaluar i frekuentuar edhe nga yjet si Audrey Hepburn dhe Sophia Loren dhe më vonë nga Tom Cruise e Jennifer Lopez, ra me gati 70% gjatë 2020. Çdo vit ky ishull priste gati 3 milion turistë .

OptimizĂ«m kanĂ« shfaqur edhe dyqanet e modĂ«s luksoze dhe restorantet e nivelit tĂ« lartĂ« si La Capannina.  KatĂ«rmbĂ«dhjetĂ« nga 20 rajonet e ItalisĂ«, duke pĂ«rfshirĂ« rajonin e Campania, ku Capri ndodhet pranĂ« brigjeve tĂ« Napolit, janĂ« caktuar zona tĂ« verdha me njĂ« rrezik relativisht tĂ« ulĂ«t tĂ« COVID 19 . 

Bashkimi Evropian ka thĂ«nĂ« se vizitorĂ«t amerikanĂ«, njĂ« shtyllĂ« tradicionale pĂ«r sezonin turistik tĂ« Capri, mund tĂ« udhĂ«tojnĂ« nĂ« vendet anĂ«tare kĂ«tĂ« verĂ« nĂ«se janĂ« vaksinuar. Evropa po garon pĂ«r tĂ« filluar njĂ« skemĂ« dixhitale tĂ« shĂ«ndetit “Green Pass” nĂ« qershor pĂ«r tĂ« shpĂ«tuar sezonin veror.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.