Çarja e digës/ Banorët përballen me rrezikun e minave “lundruese”

09:41 08/06/2023

Përpjekjet e shpëtimit vazhdojnë pas çarjes së digës Kakhovka, e cila përmbyti 30 komunitete përgjatë lumit Dnipro në Ukrainë. Si pasojë e çarjes së digës, qindra-mijëra njerëz kanë mbetur pa ujë të pijshëm dhe ushtria ukrainase ka përdorur drone për t’u hedhur shishe disa banorëve.

Përveç rrezikut që i kanoset banorëve si pasojë e përmbytjeve, një tjetër shqetësim janë edhe minat tokësore për të cilat ka paralajmëruar Kryqi i Kuq.

“Thyerja e digës do të ketë një efekt katastrofik në gjetjen e minave tokësore. Ne e dinim se ku ishin rreziqet, por tani nuk e dimë”, tha për agjencinë e lajmeve AFP, Erik Tollefsen, kreu i Njësisë së Kontaminimit të armëve të Kryqit të Kuq.

Ndërkohë, Nataliya Humeniuk, një zëdhënëse e Komandës Jugore ushtarake të Ukrainës, tha për një televizion ukrainas: Shumë mina kundër këmbësorisë në zonat e pushtuara nga Rusia janë zhvendosur, duke u shndërruar në mina lundruese. Ato paraqesin një rrezik të madh.

Ajo tha se minat ka të ngjarë të shpërthejnë nëse përplasen me mjete.

Presidenti Zelensky akuzoi dje agjencitë e ndihmës për dështimin në ndihmë dhe bëri thirrje për një përpjekje ndërkombëtare për të ndihmuar njerëzit e bllokuar në ujërat e përmbytjeve në territorin e pushtuar nga Rusia.

Si Kievi dhe Moska kanë akuzuar njëri-tjetrin për sulmin e qëllimshëm të digës./tvklan.al

Të ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne :bopta sotwww.botasot.al

Spread the love

Similar Posts