Ceremonia e çmimit Nobel për Paqen do të mbahet në muajin dhjetor të këtij viti

Ceremonia e Çmimit Nobel për Paqen, e mbajtur online vitin e kaluar për shkak të pandemisë, do të zhvillohet në muajin dhjetor , tha të martën Komiteti Norvegjez i Nobelit.

Gazetarët investigativë Maria Ressa nga Filipinet dhe Dmitry Muratov nga Rusia fituan çmimin prestigjioz në fillim të këtij muaji për punën e tyre në promovimin e lirisë së shprehjes në një kohë kur liria e shtypit është gjithnjë e më e kërcënuar.

Ceremonia gala zhvillohet, siç e dikton tradita, në Oslo më 10 dhjetor, në përvjetorin e vdekjes në 1896 të krijuesit të çmimit Alfred Nobel.

“Të dy fituesit e Çmimit të Paqes të këtij viti, Maria Ressa dhe Dmitry Muratov, dhe një përfaqësues i fituesit të vitit të kaluar, Programi Botëror i Ushqimit, do të jenë të pranishëm”, tha sekretari i Komitetit Norvegjez të Nobelit, Olav Njolstad, në një email për AFP.

Një ceremoni e veçantë mbahet zakonisht në Stokholm në të njëjtën datë për fituesit e çmimeve të tjera Nobel në mjekësi, fizikë, kimi, letërsi dhe ekonomi.

Megjithatë, Fondacioni Nobel njoftoi në shtator se ata laureatë do të merrnin çmimet e tyre në vendet e tyre për të dytin vit radhazi, për shkak të pandemisë.

“Pasiguria për rrjedhën e pandemisë dhe mundësitë e udhëtimit ndërkombëtar është arsyeja pse laureatët e vitit 2021 do të marrin medaljet dhe diplomat e tyre në vendet e tyre të origjinës”, tha në atë kohë drejtori i Fondacionit Vidar Helgesen.

Ceremonia e Stokholmit zakonisht përbëhet nga një ceremoni gala çmimesh me një banket luksoz i ndjekur nga familja mbretërore suedeze dhe rreth 1300 të ftuar në Bashkinë.

Ceremonia e këtij viti do të jetë “një përzierje e ngjarjeve dixhitale dhe fizike”, e ngjashme me vitin e kaluar, tha Helgesen, duke shfaqur prezantime video nga laureatët dhe “shpresojmë” një audiencë vendase.

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *