Çernobili pa energji! Ukraina: Evropa rrezikohet të goditet nga rrezatimi, centrali po furnizohet me gjeneratorë, edhe 48 orë rezerva…!

Ukraina paralajmëron se Evropa mund të goditet nga rrezatimi shkatërrues i Çernobilit, pasi trupat ruse ndërprenë energjinë elektrike në centralin bërthamor.

Centrali, i cili u sulmua nga forcat ruse muajin e kaluar, nuk ka furnizim me energji elektrike, pasi trupat ruse shkëputën zonën nga rrjeti kombëtar këtë të mërkurë.

Gjeneratorët e urgjencës tani po furnizojnë centralin me energji rezervë, por ata kanë karburant të mjaftueshëm vetëm për 48 orë, përpara se rrjedhjet e rrezatimit të bëhen “të pashmangshme”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.