‘Certifikatat e gjelbërta dixhitale’ të BE-së mund të lejojnë britanikët të pushojnë këtë verë në Evropë

Certifikatat e vaksinave të koronavirusit mund t’u hapin rrugën britanikëve të pushojnë këtë verë në vendet evropiane këtë verë.

Certifikatat dixhitale të gjelbërta do të vepronin si provë që një person është vaksinuar me një vaksinë COVID-19 , ka rezultuar negativ për virusin, ose është rikuperuar kohët e fundit prej tij, kanë thënë udhëheqësit e BE.

Propozimi i Komisionit Evropian do të lehtësojë “lëvizjen e sigurt dhe të lirë” rreth kontinentit për qytetarët e BE-së.

Për sa kohë që vendi po pranon udhëtarë nga Mbretëria e Bashkuar, britanikët do të jenë në gjendje të shkojnë me pushime nëse mund të provojnë se janë të sigurt për të udhëtuar.

Kombe të tilla si Franca , Greqia , Turqia dhe Qiproja kanë konfirmuar tashmë se janë të gatshëm të mirëpresin pushuesit nga Mbretëria e Bashkuar këtë verë.

Por shtetet e tjera janë të shqetësuar se masat e reja do të diskriminojnë një numër të madh njerëzish që nuk kanë bërë ende një vaksinë.

Të mërkurën, presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen duket se kërcënoi bllokimin e eksporteve të vaksinave në MB dhe vendet e tjera me shpërndarje relativisht më të shpejtë.

Ministrat kundërshtuan duke e përshkruar lëvizjen si “zgjebje” dhe duke thënë se prodhuesit e vaksinave kanë një detyrim ligjor për të përmbushur kontratat ekzistuese.

Qeveria ka premtuar se të gjithë të rriturit në Mbretërinë e Bashkuar do të kenë marrë dozën e tyre të parë deri në fund të korrikut.

Boris Johnson tha muajin e kaluar se dokumentet që sigurojnë prova se dikush ka marrë një goditje “ngrenë të gjitha llojet e çështjeve”, por ai shtoi se çertifikatat që mundësojnë udhëtime ndërkombëtare “do të jenë një tipar i jetës tonë në të ardhmen”.

Mendohet se Aplikacioni NHS Coronavirus mund të ofrojë një tipar të tillë.

Certifikatat e gjelbërta dixhitale të BE-së do të ishin në dispozicion në formë letre ose dixhitale.

Plani do të diskutohet javën e ardhshme gjatë një samiti të udhëheqësve të BE.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.