Certifikohen zgjedhjet e 25 prillit, Komisioneri Celibashi shpërndan 140 mandatet


MARIGLEN KUME/ Dy muaj nga zgjedhjet e 25 prillit, kryekomisioneri Ilirjan Celibashi arriti tĂ« shpĂ«rndante  mandatet e deputetĂ«ve vetĂ«m ditĂ«n e djeshme.

Ilirjan Celibashi konferenca1

Pas kĂ«rkesĂ«s sĂ« PartisĂ« Demokratike, kreu i KQZ-sĂ« tha se deputetĂ«t tĂ« cilĂ«t kanĂ« qenĂ« nĂ« listĂ«n e pĂ«rbashkĂ«t tĂ« njĂ« koalicioni si nĂ« rastin e PD-sĂ« me aleatĂ«t, nĂ« krah tĂ« emrit tĂ« tyre do tĂ« kenĂ« tĂ«  shĂ«njuar edhe logon e partisĂ« qĂ« pĂ«rfaqĂ«son. “Pretendimi qĂ«ndron e do e reflektojmĂ« nĂ« zbardhjen e projekt-aktit, pra nĂ« ato raste  kur kandidatĂ«t fitues qĂ« janĂ« pjesĂ« e listĂ«s shumemĂ«rore tĂ« njĂ« koalicioni do jetĂ« e pĂ«r- caktuar edhe partia politike  sĂ« cilĂ«s i pĂ«rket kandidati  fitues”, tha Celibashi.

KujtojmĂ« qĂ« nga 59 mandate qĂ«  ka marrĂ« koalicioni PD-Aleanca pĂ«r Ndryshim, vetĂ«m 52 mandate janĂ« tĂ« partisĂ«  demokratike, pasi 7 janĂ« de- putetĂ« tĂ« partive tĂ« koalicionit, 3 tĂ« PDIU-sĂ«, 1 i PR- sĂ«, 1 i LZHK-sĂ«, 1 i PAA-sĂ«  dhe njĂ« i PBDNJ-sĂ«. Kreu i KQZ-sĂ« arriti tĂ« shpĂ«rndan- te mandatet vetĂ«m ditĂ«n e  djeshme, pasi mĂ« herĂ«t Par- tia Demokratike dhe LĂ«viz- ja Socialiste pĂ«r Integrim  ankimuan zgjedhjet fillimisht nĂ« Komisionin e  Ankesave dhe mĂ« pas nĂ« Kolegjin Zgjedhor. PD-ja i konsideron zgjedhjet e 25 prillit masakĂ«r zgjedhore dhe me kĂ«tĂ« argument  kĂ«rkoi fillimisht nga Komisioni i Ankesave pranĂ«  KQZ-sĂ« qĂ« tĂ« shpall pavlefshmĂ«rinĂ« e zgjedhjeve nĂ« 9  qarqe tĂ« ShqipĂ«risĂ«.

PD-ja pretendon se maxhoranca ka pĂ«rdorur çdo mekanizĂ«m pĂ«r devijimin e vullnetit tĂ«  qytetarĂ«ve. PĂ«r tĂ« vĂ«rtetuar kĂ«tĂ« akuzĂ«, PD-ja paraqiti disa prova nĂ« KAS, por kĂ«rkoi qĂ« ky organ brenda KQZ-sĂ« tĂ« administronte  edhe prova tĂ« tjera nga institucionet shtetĂ«rore, ku  PD-ja nuk ka akses pĂ«r tĂ« mbledhur informacion pĂ«r shkak se ndodhet jashtĂ«  sistemit. Por, tĂ« gjitha kĂ«rkesat e tyre u rrĂ«zuan qark pas  qarku. NdĂ«rkohĂ«, LSI-ja kĂ«rkoi rinumĂ«rim tĂ« votave nĂ« Berat dhe nĂ« DurrĂ«s, por megjithatĂ« nuk pati ndry- shim tĂ« rezultatit final.  Sakaq, kĂ«rkesat e partisĂ« demokratike tĂ« njĂ«jtat me ato qĂ« u depozituan nĂ« KAS u depozituan edhe nĂ«  gjykatĂ«n e zgjedhjeve (Kolegjin Zgjedhor), por edhe nĂ« kĂ«tĂ« hallkĂ« nuk pati  asnjĂ« ndryshim tĂ« rezultateve. PD-ja i quajti Kolegjin  Zgjedhor dhe KAS-in noterĂ« tĂ« masakrĂ«s zgjedhore.

PRANIMI MANDATIT

KĂ«to zgjedhje ndĂ«r tĂ« tjera u mbajtĂ«n mend edhe pĂ«r risitĂ« qĂ« pati procesi. NjĂ« prej tyre ishte mundĂ«sia qĂ« kishin kryetarĂ«t e  partive pĂ«r tĂ« kandiduar nĂ« mĂ« shumĂ« se njĂ« qark. KĂ«tĂ«  tĂ« drejtĂ« e shfrytĂ«zoi kryesocialisti Edi Rama dhe kryetarja e LSI-Ă«, Monika Kryemadhi. Kryeministri Rama kandidoi nĂ« qarkun e VlorĂ«s dhe nĂ« qarkun e DurrĂ«sit dhe gjatĂ« fushatĂ«s deklaroi se nĂ« qarkun qĂ« do tĂ« merrte mĂ« shumĂ« vota personale do tĂ« zgjidhte tĂ« merrte mandatin. NĂ« fakt, kĂ«shtu ndodhi vetĂ«m dy ditĂ« mĂ« parĂ«, Kryeministri  Rama pranoi tĂ« bĂ«het de- putet i qarkut tĂ« DurrĂ«sit,  pasi kishte disa mijĂ«ra vota mĂ« shumĂ« se nĂ« qarkun e  VlorĂ«s. NdĂ«rkohĂ«, kryetarja e LSI-sĂ« Monika Kryemadhi kandidoi nĂ« TiranĂ«,  Fier dhe Elbasan. Por, ajo mundi tĂ« fitojĂ« vetĂ«m nĂ« dy qarqe, nĂ« TiranĂ« dhe Fier. NĂ« tĂ« njĂ«jtĂ«n ditĂ« me kreun e PS-sĂ«, Kryemadhi i dĂ«rgoi letĂ«r Komisionerit ShtetĂ«ror tĂ« Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi, se do tĂ« pranojĂ« mandatin e deputetit nĂ« qarkun  e Fierit. Me kĂ«tĂ« lĂ«vizje kryetarja e LSI-sĂ« la jashtĂ« Parlamentit Kejdi Mehmetin  dhe i dha edhe njĂ« mandat deputetit Petrit Vasili.

DEPUTETËT E RINJ

Qarku Gjirokastër

PS 3 mandate

1 Mirela Kumbaro
2 Laert Duraj
3 Bledar Çuçi

PD-AN 1 mandat

Tritan Shehu

Qarku Dibër

Koalicioni PD-AN
3 mandate

1 Xhelal Mziu
2 Kreshnik Çollaku
3 Dhurata Tyli Çupi

PS 2 mandate

1 Lavdrim Krashi
3 Aurora Mara

Qarku Durrës

PS 8 mandate

1 Milva Ekonomi
2 Alban Xhelili
3 Jurgis Çyrbja
4 Klodiana Spahiu
5 Ilir Ndraxhi
6 Rrahman Rraja
7 Lefter Koka
8 Edi Rama

Koalicioni PD-AN
6 mandate

1 Edi Paloka
2 Agron Duka
3 Merita Bakiu
4 Oerd Bylykbashi
5 Ferdinand Xhaferraj
6 Andia Ulliri

Qarku Tiranë
PS 18 mandate

1 Luljeta Bozo
2 Najada Çomo
3 Ornaldo Rakipi
4 Ogerta Manastirliu

5 Arben Ahmetaj
6 Ulsi Manja
7 Etilda Gjonaj
8 Arben PĂ«llumbi
9 Elisa Spiropali
10 Belinda Balluku
11 Toni Gogu
12 Etien Xhafaj
13 Ermonela Valikaj
14 Xhemal Qefaliaj
15 Fatmir Xhafaj
16 Klotilda Bushkaj
17 Alqi Bllako
18 Eduart Shalsi.

PD-AN 15

1 Lulzim Basha
2 Jorida Tabaku
3 Alfred Rrushaj
4 Albana Vokshi
5 Sali Berisha
6 Agron Shehaj
7 Fatmir Mediu (PR)
8 Grida Duma
9 Shpetim Idrizi (PDIU)
10 Belind KĂ«llici
11 Vangjel Dule (PBDNJ)
12 Mesila Doda
13 Dashamir Shehi(LZHK)
14 Flamur Noka
15 Orjola Pampuri

LSI 2 mandate

1 Erisa Xhixho
2 Petrit Vasili

PSD 1 mandat

1 Gertian Deda

Qarku Shkodër

Koalicioni PD-AN
5 mandate

1 Helidon Bushati
2 Emilia Koliqi
3 Ramadan Likaj
4 Greta Bardeli

5 Zef Hila

PS 3 mandate

1 Edona Bilali
2 Paulin Stërkaj
3 Benet Beci

PSD 2 mandate

1 Gledis Çceliku
2 Meri Makiçi

LSI 1 mandat

Agron Çela

Qarku Berat

PS 5 mandate

1 Hatixhe Konomi
2 Bardhyl Kollccaku
3 Fadil Nasufi
4 Nasip Naço
5 Blendi Klosi

Koalicioni PD-AN

2 mandate,

1 Tomorr Alizoti
2 Kasem Mahmutaj

Qarku Kukës

Koalicioni PD-AN

2 mandate

1 Flamur Hoxha
2 Isuf Çelaj

PS 1 mandat

Gerta Duraku

Qarku Korçë
PS 6 mandat

1 Enslemvera Zake
2 Blerina Gjylameti
3 Ilirian Pendavinji

4 Ilir Topi
5 Olta Xhaçka
6 Niko Peleshi

Koalicioni PD-AN
5 mandate

1 Edmond Spaho
2 Sorina Koti
3 Ervin Salianji
4 Bledjon Nallbati
5 Seladin Jakupllari

Qarku Lezhë

Koalicioni PD-AN

4 mandate

1 Mark Marku
2 Agron Gjekmarkaj
3 Lindita Metaliaj
4 Kastriot Piloli

PS 3 mandate

1 Lindita Nikolla
2 Eduart Ndreca

3 Shpresa Manoi

Qarku Vlorë

PS 8 mandate

1 Pranvera Resulaj
2 Anduel Tahiraj
3 Vullnet Sinaj
4 Anila Denaj
5 Niko Kuri
6 Ilir Metaj
7 Damian Gjiknuri
8 Teuta Ramaj

Koalicioni PD-AN
4 mandate

1 Bujar Leskaj
2 Ina Zhupa
3 Fation Veizaj
4 Arbi Agalliu

Qarku Elbasan
PS 8 mandate

1 Evis Kushi
2 Klevis Xhoxhi
3 Besion Ajazi

4 Dasantila Tahiraj
5 Saimir Hasalla
6 Florenc Spaho
7 Luan Duzha
8 Taulant Balla

Koalicioni PD-AN
6 mandate

1 Gazmend Bardhi
2 Flutura Açka
3 Lefter GĂ«shtenja
4 Dashnor Sula
5 Luçiano Boçi

6 Zheni Gjergji

Qarku Fier
PS 9 mandate

1 Erjon Braçe
2 Petro Koçi
3 Lindita Buxheli
4 Baftjar Zeqaj
5 Antoneta Dhima
6 Bujar Çelaj
7 Ismet Beqiraj
8 Tatiana Piro

9 Gramoz Ruçi
Koalicioni PD-AN
6 mandate

1 Enkelejd Alibeaj
2 Eralda Bana Tase
3 Samir Koreshi
4 Luan Baçi
5 Nustret Avdulla (PDIU)
6 Ilda Dhori

LSI 1 mandat

Monika Kryemadhi

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *