Çfarë duhet të dini për raketat hipersonike të lëshuara nga Rusia në Ukrainë

Rusia ka përdorur  raketa hipersonike në pushtimin e saj në Ukrainë, konfirmoi të  hënën presidenti amerikan Joe Biden.

“Dhe nëse do ta vini re, (Rusia) sapo ka lëshuar raketën hipersonike, sepse është e vetmja gjë që ata mund ta kalojnë me siguri absolute,” tha Biden. “Është një armë konsekuente… është pothuajse e pamundur ta ndalosh. Ka një arsye që ata po e përdorin atë.”

Zëdhënësi i Pentagonit, John Kirby , tha gjatë një konference për shtyp të martën se forcat ruse përdorën raketa hipersonike “të paktën në një rast”, për të cilat SHBA është në dijeni. Forcat ruse përdorën raketën hipersonike “kundër një ndërtese fikse”, në “një distancë relativisht të afërt”, tha Kirby.

Pavarësisht komenteve të Bidenit, inteligjenca britanike dhe madje edhe vetë sekretari i mbrojtjes i presidentit amerikan kanë minimizuar përdorimin e raketave Kinzhal të lëshuara nga ajri nga Rusia.

“Unë nuk do ta shihja atë si një ndryshim të lojës,” tha shefi i Pentagonit Lloyd Austin për “Face the Nation” të CBS.

Dhe Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar tha se raketa Kinzhal është në të vërtetë vetëm një version i lëshuar nga ajri i raketës balistike me rreze të shkurtër veprimi Iskander (SRBM), të cilën Rusia e ka përdorur në mënyrë të përsëritur në pushtimin e saj të Ukrainës.

Në thelb, të gjitha raketat janë hipersonike, që do të thotë se ato udhëtojnë të paktën pesë herë më shumë se shpejtësia e zërit. Pothuajse çdo kokë lufte e lëshuar nga një raketë milje në atmosferë do ta arrijë këtë shpejtësi duke shkuar drejt objektivit të saj. Nuk është një teknologji e re.

Ajo për të cilën fuqitë ushtarake, përfshirë Rusinë, Kinën, Shtetet e Bashkuara dhe Korenë e Veriut, po punojnë tani për një automjet hipersonik me rrëshqitje (HGV). Një HGV është një ngarkesë shumë e manovrueshme që teorikisht mund të fluturojë me shpejtësi hipersonike ndërsa rregullon kursin dhe lartësinë për të fluturuar nën zbulimin e radarit dhe rreth mbrojtjes raketore.

Një HGV është arma që është pothuajse e pamundur të ndalohet. Dhe Rusia mendohet të ketë një HGV në arsenalin e saj, sistemin Avangard, të cilin presidenti rus Vladimir Putin në vitin 2018 e quajti “praktikisht të paprekshëm” ndaj mbrojtjes ajrore perëndimore.

Por Kinzhal, si një variant i Iskander SRBM, nuk është një HGV. Ndërsa ka manovrim të kufizuar si Iskander, përparësia e tij kryesore është se mund të lëshohet nga avionët luftarakë MiG-31, duke i dhënë atij një rreze më të gjatë dhe aftësinë për të sulmuar nga drejtime të shumta, sipas  një raporti të vitit të kaluar nga Qendra për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare .

“MiG-31K mund të godasë nga drejtime të paparashikueshme dhe mund të shmangë përpjekjet e përgjimit krejtësisht. Mjeti transportues fluturues mund të jetë gjithashtu më i mbijetueshëm se sistemi Iskander i lëvizshëm rrugor,” thuhet në raport.

I njëjti raport vuri në dukje gjithashtu se Iskanderi i lëshuar nga toka u tregua i prekshëm ndaj sistemeve të mbrojtjes raketore gjatë luftës së Nagorno-Karabakut të vitit 2020, gjatë së cilës forcat azere kapën një Iskander armen.

“Kjo sugjeron që pretendimet për paprekshmërinë e Kinzhal ndaj sistemeve të mbrojtjes raketore mund të jenë gjithashtu disi të ekzagjeruara,” thuhet në raport.

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj të NATO-s po dërgojnë tashmë disa sisteme raketash tokë-ajër në Ukrainë për të ndihmuar në mbrojtjen e saj.

Sipas një zyrtari të lartë amerikan, këto sisteme shtesë përfshijnë sistemet e mbrojtjes ajrore mobile të epokës sovjetike SA-8, SA-10, SA-12 dhe SA-14.

Dhe Sllovakia, anëtare e NATO-s, ka rënë dakord të dërgojë bateri edhe më të mira të mbrojtjes raketore S-300 në Ukrainë pasi të marrë zëvendësimet e duhura nga partnerët e NATO-s, thanë burimet për CNN.

Përdorimi në Ukrainë shënon debutimin luftarak për sistemin Kinzhal të Rusisë.

“Më 18 mars, sistemi raketor i aviacionit Kinzhal me raketa aeroballistike hipersonike shkatërroi një depo të madhe nëntokësore të raketave dhe municioneve të aviacionit të trupave ukrainase në fshatin Delyatin, rajoni Ivano-Frankivsk”, tha Ministria e Mbrojtjes e Rusisë.

Zyrtarët amerikanë më vonë konfirmuan për CNN se Rusia lëshoi ​​raketa hipersonike kundër Ukrainës dhe ishin në gjendje të gjurmonin lëshimet në kohë reale.

Nisjet me gjasë kishin për qëllim të testonin armët dhe t’i dërgonin një mesazh Perëndimit në lidhje me aftësitë ruse, thanë burime të shumta për CNN.

Dhe me luftën në terren në Ukrainë duke u kthyer në një ngërç, Rusia mund të jetë në kërkim të fitoreve që mund të tregojë.

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar tha se Moska ndoshta ka vendosur Kinzhal për të “zhvlerësuar mungesën e përparimit në fushatën tokësore të Rusisë”.

Austin, sekretari i mbrojtjes i SHBA-së, përdori një gjuhë të ngjashme në intervistën e tij në CBS, duke thënë se Putin “po përpiqet të rivendosë një moment” në pushtimin e tij në Ukrainë.

Austin pyeti nëse ushtrisë ruse po i mbaronte municionet e drejtuara me saktësi, apo nëse Putinit i mungonte besimi në “aftësinë e trupave të tij për të rivendosur vrullin”.

“Ju disi pyesni pse ai do ta bënte këtë,” tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.