Çfarë ndodhi gjatë aktivitetit/ Putin përpiqet të justifikojë luftën kundër Ukrainës në tubimin e Moskës, por defekti televiziv ndërpreu transmetimin

Presidenti rus Vladimir Putin justifikoi pushtimin e Ukrainës në një tubim në Moskë të premten, ku fjalimi i tij u ndërpre papritur në transmetimin televiziv shtetëror në atë që Kremlini e përshkroi si një gabim teknik.

Dhjetëra mijëra njerëz valëvitën flamurin rus në stadiumin kombëtar teksa morën pjesë në festimet përkujtimore të vitit të tetë të aneksimit të Krimesë nga Rusia – i cili konsiderohet i paligjshëm nga qeveria ukrainase dhe nuk njihet në Perëndim.

Duke folur nga një skenë përpara një pankarte ku shkruhej: “Për një botë pa nazizëm”, Putin tha se Rusia “do të zbatojë patjetër të gjitha planet tona” në Ukrainë.
“Për të kursyer njerëzit nga kjo vuajtje, nga ky gjenocid – ky është arsyeja, motivi dhe qëllimi kryesor i operacionit ushtarak që ne nisëm në Donbas [një rajon lindor ukrainas] dhe Ukrainë,” tha ai.

Televizioni shtetëror rus më vonë riprodhoi fjalimin e plotë të Putinit pa probleme, por Kremlini refuzoi të konfirmonte ose mohonte nëse ngjarja ishte drejtpërdrejt ose e regjistruar paraprakisht.

Putini këmbënguli se uniteti kombëtar ishte më i forti prej një kohe të gjatë, edhe pse shumë njerëz ikin nga Rusia ose protestojnë kundër luftës në rrugë, dhe ndërsa vendi është gjithnjë e më i izoluar në skenën globale.

“Prova më e mirë është mënyra se si djemtë tanë po luftojnë në këtë operacion: krah për krah, duke mbështetur njëri-tjetrin dhe nëse është e nevojshme, duke mbrojtur njëri-tjetrin si vëllezër, duke mbrojtur njëri-tjetrin me trupat e tyre në fushën e betejës. Ne nuk e kemi pasur këtë unitet për një kohë të gjatë”, tha Putin para turmës.

Punonjësve të shtetit iu tha nga autoritetet që të merrnin pjesë në festime. Në një ftesë dhënë mësuesve në një nga shkollat ​​shtetërore të Moskës dhe të siguruar nga CNN, të pranishmëve iu tha se do të kishin flamuj rusë dhe duhet të vendosnin shenja të bardha “Z” në veshjet e tyre, një simbol pro luftës që shihet i vizatuar në automjetet ushtarake të vendit në Ukrainë.

Por jo të gjithë ishin të lumtur të shkonin. Ekaterina, 26 vjeç, një mësuese e shkollës fillore në shkollë, tha për CNN se asaj dhe kolegëve të saj iu kërkua nga administrata e shkollës të merrnin pjesë në koncertin e mëngjesit të mëparshëm. Ajo kërkoi vetëm të identifikohej me emrin e saj.

“Kam refuzuar të shkoj sepse kjo bie ndesh me parimet e mia morale dhe u thashë që nuk është pjesë e kontratës sime të punës të marr pjesë në ngjarje të tilla. Megjithatë, kam edhe një shoqe nga një shkollë tjetër që nuk pranoi të shkojë dhe u pushua nga puna”, tha Ekaterina për CNN.

CNN nuk mundi të verifikonte në mënyrë të pavarur që shoqja e saj ishte pushuar nga puna.
Veprimtaria që zgjati një orë e gjysmë shfaqi muzikë live dhe fjalime nga mbështetës të profilit të lartë, duke përfshirë kryeredaktoren e RT Margarita Simonyan dhe zëdhënësen e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova.

Prezantuesit dhe shumë në turmë mbanin karfica në rrobat e tyre me një shkronjë portokalli dhe të zezë Z. Prezantuesit thanë “bravo” kur publiku duartrokiti, dhe yjet dhe këngëtarët rusë të popit, përfshirë Polina Gagarina, kënduan meloditë në aktivitet.

Lyube, që besohet të jetë grupi rus i preferuar i Putinit, performoi këngë patriotike për nderin, luftën dhe sakrificën.
Prezantuesit, të cilët akuzuan Perëndimin për agresion ndaj Rusisë, prezantuan gjithashtu atletet olimpike ruse si Dina Averina në skenë, ndërsa turma brohoriti “Rusi, Rusi”.

Tubimi vjen në një moment të tensionuar për Rusinë, pasi ushtria e saj lufton për të kapur qytete kyçe si kryeqyteti i Ukrainës, Kievi dhe zyrtarët perëndimorë vlerësojnë se humbjet e trupave të vendit janë në mijëra.

Zyrtarët e inteligjencës amerikane dhe perëndimore kanë vërejtur gjithashtu se Rusia ka vështirësi të zëvendësojë forcat e saj, gjë që ka një ndikim të rëndësishëm në moralin e trupave, thanë të mërkurën zyrtarë të lartë të NATO-s.

“Bëhet më e dukshme çdo ditë se Putini bëri një llogaritje të gabuar të rëndë,” u tha një zyrtar i lartë i inteligjencës së NATO-s para gazetarëve në selinë e aleancës të mërkurën mbrëma, duke folur në kushte anonimiteti për të zbuluar vlerësime të ndjeshme. “Rusia vazhdon të përballet me vështirësi për të zëvendësuar humbjet e saj luftarake dhe gjithnjë e më shumë kërkon të përdorë forcat e parregullta, duke përfshirë korporatat ushtarake private ruse dhe luftëtarët sirianë.”

Por asnjë nga ky pesimizëm nuk ishte i dukshëm në fjalimin e Putinit të premten. “Ndodhi që fillimi i operacionit… krejt rastësisht përkoi me ditëlindjen e një prej udhëheqësve tanë të shquar ushtarakë [dhe] shenjtorëve tanë të shenjtë, Fyodor Ushakov, i cili në të gjithë karrierën e tij të shkëlqyer ushtarake nuk humbi asnjë betejë të vetme, – i tha ai turmës.
“Ai një herë tha se këto stuhi do të shkojnë në lavdinë e Rusisë. Kështu ishte atëherë, kështu është sot dhe kështu do të jetë gjithmonë!”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *