Çfarë ndodhi gjatë asaj kohe? Komisionit hetimor i mungojnë shtatë orë biseda telefonike të ish-Presidentit Trump në trazirat e Kapitolit

Komiteti i Kongresit Amerikan që heton trazirat e 6 janarit nuk ka regjistrimet qe tregonin hyrjet në regjistrat e telefonit të Presidentit Trump gjatë sulmit në Kapitol.

Dokumentet e dorëzuara në komitet nuk përmbajnë asnjë regjistrim të thirrjeve drejt dhe nga telefoni i Trumpit midis orës 11:17 dhe 18:54, raportuan Washington Post dhe CBS News. Kjo mbulon kohën ndërmjet fjalimit të tij deri në një tubim “Stop vjedhjes” jashtë Shtëpisë së Bardhë, kur ai u kërkoi mbështetësve të luftojnë  për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve të 2020, dhe dhunës vdekjeprurëse që pasoi.

Mbështetësit e Trump depërtuan nëpër linjat e policisë dhe bënë trazira brenda Kapitolit ndërsa politikanët dhe ndihmësit e kongresit u larguan. Sulmi kulmoi me një rrethim të armatosur në dyert e Dhomës së Përfaqësuesve, ku një protestues u qëllua për vdekje nga policia dhe më shumë se 150 oficerë policie u plagosën.

Njëmbëdhjetë faqe të dhënash iu dorëzuan komitetit të 6 janarit nga Arkivi Kombëtar pas një beteje të gjatë ligjore me Trumpin që shkoi deri në Gjykatën e Lartë. Në fund të këtij procesi, megjithatë, hetimi ende nuk ka të dhëna të telefonatave të Trump, ndërsa Kapitoli ishte nën sulm .

Një anëtar i komitetit tha se po hetonte nëse regjistrat e plotë të komunikimit ishin dorëzuar në arkiva kur Trump u largua nga detyra. Ai po shqyrton gjithashtu nëse Trump përdori kanale të tjera, telefona të huazuar nga ndihmësit e tij ose “telefonë me djegie” të disponueshme ndërsa dhuna u rrit. Të dhënat e tjera të thirrura nga komiteti zbulojnë se Trump ishte në kontakt me ndihmës dhe politikanë gjatë gjithë ditës: mesazhe të furishme iu dërguan anëtarëve të rrethit të tij të brendshëm duke iu lutur që të ndërhynte dhe të largonte rebelët.

Të dhënat tregojnë se në mëngjesin e 6 janarit, Trump foli dy herë me ish-strategun e tij Steve Bannon, i cili kishte thënë në podkastin e tij një ditë para trazirave: “I gjithë ferri do të shpërbëhet”. Në një nga ato telefonata, Bannon dyshohet se i kërkoi Trump që të detyronte Mike Pence, zëvendëspresidentin e tij, që të bllokonte Kongresin që të vërtetonte fitoren zgjedhore të Joe Biden.

Trump dihet se ka përdorur shumë telefona gjatë kohës së tij në detyrë. Në një deklaratë të hënën mbrëma ai tha: “Unë nuk e kam idenë se çfarë është një telefon djegës. Me sa di unë, as që e kam dëgjuar kurrë këtë term.”

Një gjykatës federal ka vendosur që “më shumë gjasa sesa jo” që Trump të ketë kryer krime ndërsa u përpoq të përmbyste rezultatin e zgjedhjeve. Gjykatësi David Carter dha mendimin e tij në një vendim që urdhëroi 101 emaile nga John Eastman, këshilltari ligjor i Trump, t’i dorëzoheshin komitetit. Eastman ishte arkitekti i një strategjie për të justifikuar udhëzimin e Trump ndaj Pence për të bllokuar Kongresin nga numërimi i votave të kolegjit elektoral më 6 janar të vitit të kaluar.

Anëtarët e komisionit janë shprehur të zhgënjyer që provat që po mbledh nuk kanë çuar në kallëzime penale. Njëra prej tyre, Zoe Lofgren, tha: “Ky komitet po bën punën e tij. Departamenti i Drejtësisë duhet të bëjë të tyren.” Komiteti rekomandoi akuza për shpërfillje kundër dy këshilltarëve të Trump, Dan Scavino dhe Peter Navarro, për refuzimin e bashkëpunimit me të.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.