Çfarë po ndodh me Rusinë? Prigozhin ‘grusht shteti’ në Rostov, njoftohet dalja e Putinit në media, do t’i drejtohet…

Zhvillimet dramatike në Rusi, me ushtrinë e Prigozhinit që tashmë ka pushtuar Rostovin, duke kërcënuar me grusht shteti, kanë shkaktuar alarm në qeverinë e Putinit.

Në këtë kontekst, presidenti rus pritet t’i drejtohet popullit rus të shtunën në mëngjes. Këtë e ka konfirmuar zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov në një deklaratë për Ria Novosti. “Po, në të ardhmen e afërt do të ketë një mesazh nga presidenti”, tha ai.

Selia ushtarake ruse në Rostov në lumin Don është një bazë logjistike kyçe për ofensivën kundër Ukrainës. “Ne kemi marrë nën kontroll aeroportin në mënyrë që avioni sulmues të mos na godasë ne, por ukrainasit”, tha Prigozhin. Prandaj ai ftoi rusët që të mos besojnë atë që thuhet nga televizioni shtetëror. “Kur të thonë se Wagner ndërhyri në punë dhe prandaj diçka në pjesën e përparme u prish…Gjërat në pjesën e përparme nuk u prishën për shkak të kësaj”, vazhdoi ai.

“Një sasi e madhe territori është humbur. Numri i ushtarëve të vrarë është tre, katër herë më shumë se sa thuhet në dokumentet e paraqitura në samite,” shtoi ai. Prigozhin tha se shefi i shtabit rus Valery Gerasimov “u largua nga këtu kur zbuloi se po i afroheshim ndërtesës”. Autoritetet e Rostovit u kanë kërkuar banorëve të qëndrojnë në shtëpi.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts